Ana sayfa Güncel Türkiye’de En Fazla Harcama Yapan 10 Ülke (Turizm istatistikleri)

Türkiye’de En Fazla Harcama Yapan 10 Ülke (Turizm istatistikleri)

1705
0

Visa Europe, Türkiye ve yurtdışında Visa kartları ile yapılan harcamaları açıkladı. Bu turizm istatistikleri verilerine göre, Haziran – Ağustos 2014 döneminde yabancıların Türkiye’de Visa kartlarıyla yaptıkları harcamalar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 artarak, 1,7 milyar Euro’ya ulaştı. Yaz aylarında Visa kartlarıyla sağlanan döviz girdisi, 3’üncü köprünün açıklanan tahmini maliyetine denk geliyor.

Yaz aylarında Visa kartlarıyla sağlanan döviz girdisi, 3’üncü köprünün açıklanan tahmini maliyetine denk geliyor.
Yaz aylarında Visa kartlarıyla sağlanan döviz girdisi, 3’üncü köprünün açıklanan tahmini maliyetine denk geliyor.

Visa kartlarıyla geçen seneye oranla yüzde 23’lük bir artışla toplam 234 milyon Euro harcayan İngilizler, Türkiye’de 2014 yılı yaz aylarında en çok harcama yapan yabancılar listesinde birinci sırada yer aldı. İngilizleri takip eden Ruslar ise bu yaz, bu turizm istatistikleri rakamlarına göre yüzde 25’lik artışla toplam 196,5 milyon Euro harcadı. Geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 30’a varan bir artışla ABD vatandaşlarının Türkiye’deki harcamaları ise 147 milyon Euro’ya ulaştı. Listede 4’üncü sırada yer alan Almanlar, yaz boyu 112 milyon Euro harcayarak, geçen yıla oranla yüzde 36’lık bir artış gerçekleştirdi.

Arapların Türkiye’ye İlgisi Katlanarak Artıyor
arap turist turizm istatistikleri

Aqua Florya alışveriş merkezinin mescidinde Arap turistlere yönelik bir reklam  turizm istatistikleri
Aqua Florya alışveriş merkezinin mescidinde Arap turistlere yönelik bir reklam

Bu turizm istatistikleri her yaz döneminde olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin bol sayıda Ortadoğulu ziyaretçi ağırladığını gösteriyor. Visa Europe’un açıkladığı bu turizm istatistikleri rakamlarına göre, Arap turistlerin bu yaz Türkiye’de Visa kartlarıyla yaptıkları harcamalarda dev bir artış gözlemlendi. Suudi Arabistan’dan gelen turistler, yüzde %72’lik artışla bu yıl ülkemizde 93,7 milyon Euro harcama yaptı. Böylece Suudi Arabistan, Türkiye’ye döviz girdisi sağlayan ilk 5 ülke arasında yer almayı başardı. Libyalı turistler ise geçen yıla oranla 16 kat daha fazla harcayarak, Türkiye’de en çok harcama yapan yabancı ziyaretçiler listesinde hızlı bir yükseliş gösterdi.

visa_press_release_FINAL15092014 turizm istatistikleri

Tablo 1: Türkiye’de En Fazla Harcama Yapan 10 Ülke (Turizm istatistikleri)

Türkiye'de En Fazla Harcama Yapan 10 Ülke

Yabancıların 2014 yaz döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri kartlı alışverişlerde en çok öne çıkan sektör yüzde 21 artış ile perakende hizmetleri oldu. Perakende harcamalarını, yüzde 32 ve yüzde 41 artış ile otel ve havayolu harcamaları izledi. Yine yüzde 41’lik bir artış ile hazır giyim ve yüzde 16’lık artış ile seyahat alışverişleri de 2014 yılı yaz harcamalarında yabancıların Türkiye’de gerçekleştirdikleri diğer önemli kalemler olarak dikkat çekti.

2014 Yazında Yeni Rota Lüksemburg
BeFunky_Luxembourg_City_Night_Wikimedia_Commons.jpgVisa Europe’un yaz aylarında kartlı harcamalara ilişkin yaptığı açıklamada, yurtdışına seyahat eden Türklere dair bilgiler de yer alıyor. İstatistiklere göre, Türkler yaz döneminde Visa kartlarıyla en çok harcamayı geçen seneye kıyasla yüzde 24’lük bir artışla İngiltere’de yaptı. Türklerin en çok tercih ettiği ikinci ülke ABD olurken, üçüncü sırada Almanya yer aldı. Listenin dördüncü sırasında Fransa bulunurken, Türklerin yaz aylarında en çok ziyaret ettikleri beşinci ülke ise İrlanda oldu. Lüksemburg ise Türklerin geçen seneye kıyasla yüzde 61 oranında daha fazla harcama yaptıkları ülke olarak, bu yazın yükselen yıldızlarından biri oldu. Türklerin Visa kartlarıyla Haziran – Ağustos 2014 döneminde yurtdışında yaptıkları toplam harcama, yaklaşık 382 milyon Euro’ya ulaştı.

Türklerin En Fazla Harcama Yaptığı 10 Ülke (Turizm istatistikleri)

Türklerin en fazla harcama yaptığı 10 ülke

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here