Ana sayfa Güncel Türk Tatilcisinin Bu Yılki Tatil Haritası

Türk Tatilcisinin Bu Yılki Tatil Haritası

1013
0

Tatil.com, 2014 yazını değerlendiren bir rapor yayınladı. Bu raporda bu yılın en fazla talep gören rotaları, konaklama biçimleri, erken rezervasyon oranları ve aylara göre satış düzeyi gibi bilgiler yer alıyor. Türkiye’de turizm alanında yükselen trendler ve değişen tüketici alışkanlıkları hakkında ipuçları veren rapor, kadın ve erkeklerin tatil tercihlerinden 2015 yazına dair öngörülere kadar ilginç detaylar da içeriyor.

tatilcom_infografik
Bodrum’dan Barselona’ya

Rapora göre Mayıs-Ağustos ayları arasında en çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden tatile çıkan Türkler, bu yaz ortalama 1.5 kez tatil yaptı. Tatilcilerin yurt içinde en çok tercih ettiği destinasyon Bodrum iken, yurt dışında en çok rağbet gören yaz turları ve destinasyonları sırasıyla Barselona (İspanya), Mykonos (Yunanistan), Orta Avrupa ülkeleri, Moskova – St. Petersburg (Rusya), Büyük İtalya Turu ve Paris – Disneyland Turu oldu. Bu yazın parlayan yıldızları ise, yurt içinde Belek–Marmaris, yurt dışında da Mykonos–Yunanistan oldu.
Erkekler Akdeniz’e, kadınlar ve aileler Ege’ye
Dört kişilik bir ailenin, yaz tatili boyunca, uçak biletleri hariç ortalama 2 bin 180 TL’lik harcama yaptığını ortaya koyan Tatil.com verileri, en çok 35 – 40 yaş grubundaki kişilerin tatil yaptığını belirledi. Yaz boyunca ailelerin favorisi Kuşadası iken, kadınlar Bodrum’u, erkekler ise Alanya’yı tercih etti. Beş yıldızlı oteller ise, tatil köyü veya butik otel seçeneklerine kıyasla, cinsiyet ve yaş farketmeksizin tatilcilerin en çok tercih ettiği konaklama şekli oldu.
Erken rezervasyon ve online satışta artış

tatilcom_infografik

Tatilcilerin en hareketli olduğu aylar göz önüne alındığında, 7-13 Temmuz tarihleri arasında satışların arttığı, 4-10 Ağustos tarihleri arasında ise check-in oranlarının yükselişe geçtiği belirlendi. Sezonda satın almaların oranı bu yaz yüzde 45 olarak kayıtlara geçerken, erken rezervasyon oranlarında bir önceki yıla göre yüzde 52, online satışta ise yüzde 65 artış görüldü. Gün içinde en çok talep alınan saatler ise, raporda 13.00-17.00 olarak belirtildi.
Yerli turist sayısında beklenmedik artış

tatilcom_infografik
Haziran sonu ve Temmuz başında özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlikler nedeniyle yabancı turistlerin sayısındaki azalmanın, yerli turistlerin sayısındaki artış ile dengelendiğini belirten Tatil.com Pazarlama Müdürü Uğur Altun, “10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle tatil planlarını seçim öncesine ve sonrasına göre planlayan Türk misafirler, otellerdeki bu boşluğu doldurmaya yardımcı oldu. Bu sayede bu yaz yerli turistlerin oranı, geçtiğimiz yıllara göre yüzde 13 arttı.

2015’in Gözde Tatil Bölgeleri

Uğur Altun’a göre 2015’in en gözde tatil mekanları ise, henüz tesisleşmenin yoğun olmadığı, fakat etkileyici doğası ve bakirliğiyle tatilciler için cazip olan Köyceğiz, Kaş, Alaçatı ve Datça gibi küçük sayfiye bölgeleri olacak.

tatilcom_infografik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here