Geçtiğimiz günlerde bir baba ile oğlunun hybrid otomobil deneyimini komik şekilde anlatan reklamlar dikkatimi çekti. Bu reklamlar sonrasında ben de Toyota Yaris hybrid versiyonunu kullanıp, hybrid otomobillere dair merak edilen soruları yanıtlamak istedim.

Ne Test Ettim? Toyota Yaris 1.5 Hybrid Spirit

Toyota Yaris 1.5 hybrid mimar sinan yat limanı fener

Toyota Yaris Hybrid’in Teknik Özellikleri Neler?

Toyota Yaris Hybrid’in Alternatifleri Neler?

Opel Corsa, Ford Fiesta, VW Polo, Mazda 2, Renault Clio gibi otomobillerin dizel modelleri ya da Peugeot 308, Seat Leon gibi otomobillerin benzinli modelleri de fiyat seviyelerinde yine bu otomobile alternatif otomobiller

Toyota Yaris Hybrid Nasıl?

Toyota Yaris 1.5 hybrid detaylar

Daha önce benzinli versiyonunda da dile getirdiğim üzere Toyota Yaris hybrid tasarımı ile daha çok kadın kullanıcıları cezbetmeye aday. Ayrıca yanında hybrid yazısını gören insanlar tarafından sürekli bir soru yağmuruna tutuluyorsunuz. Bu otomobili kullanırken insanların hybrid otomobilleri merak ettiğini anlıyorsunuz. Ayrıca otomobil alıştığınız otomobillere göre çok farklı. Örneğin otomobil çalıştığında hiçbir ses çıkmıyor. Gaza basıncaya kadar otomobilin çalıştığını farketmiyorsunuz. Yine sürüş esnasında da sadece elektrikli motorun çalıştığı zamanlarda alıştığınız motor sesinden çok farklı bir ses çıkıyor.

Dış Tasarım

Toyota Yaris Nesilleri

Otomobilin dış tasarımı geçtiğimiz yıl ciddi bir makyaj geçirdi. 3. nesil Yaris ilk defa 2011 yılında markanın yeni dinamik tasarım dilini gösterdiği ilk modeli olmuştu. Sonrasında diğer Toyota modelleri de bu tasarım dili ile karşımıza çıkmaya başlamıştı. Yaris’in bu 3. nesli geçen yıl geçirdiği makyajla resmen yeni bir kimlik bulmuş. Özellikle ön çamurluk kısmı baya değişmiş. Yapılan makyaj otomobile çok ciddi bir albeni kazandırmış.

Renk Seçenekleri

Otomobilin dinamik tasarımına uygun çok canlı renk seçenekleri var. Benim test aracım yeni renklerden biri olan metalik mavi idi. Açıkçası bu renk otomobile çok yakışıyor.

Toyota Yaris renkleri

Toyota Yaris Jant Seçenekleri

Toyota Yaris jantlar

Toyota Yaris 1.5 Hybrid Spirit’in İçi Nasıl?

Yaris hybrid’lerin iç alanında bir önceki versiyona göre iyileştirmeler gözümden kaçmadı. Daha önceki versiyonda ön panelin eğimi otomobili kullanırken buradaki fonksiyonların kullanımı zorlaştırıyordu. Yeni Yaris’lerden bu eğim kullanıcı deneyimi anlamında düzeltilmiş. İç alan olarak da bu segmentte bir otomobil için normal seviyelerde.

Toyota Yaris Hybrid’in Performansı Nasıl?

Toyota Yaris hybrid tam bir şehir otomobili. Düşük süratlerde ve düzgün yol şartlarında kullanım için tasarlanmış. Yüksek süratlerde pek kendinizi rahat hissetmiyorsunuz. Toyota Yaris hybrid’in yakıt tüketimi oldukça düşük. Ben şehir içinde klasik kullanımımda 100 km’de 5 litre seviyelerinde bir yakıt tüketimine ulaştım. Ama aracın ve kendimin limitlerini denemek için yaptığım kısa süreli bir testte ise 100 km’de 3,5 litre tüketim rakamlarına kadar zorlayabildim otomobili. Bu otomobilin performansını anlayabilmek için aslında hybrid otomobil ne demek onu anlatmamda fayda var.

Hybrid Otomobil Nedir?

Toyota Yaris 1.5 hybrid motorları

Hybrid denince genelde insanlar elektrikli otomobil sanıyor. Direkt olarak otomobilde priz girişi arıyor. Hybrid İngilizce’de melez anlamına geliyor. Yani hybrid bir otomobil aslında hem elektrikli hem de benzinli 2 motora sahip. Burada asıl ana işlevi gören motor benzinli olanı. Elektrikli motor ise hybrid otomobilde daha çok jeneratör görevi görüyor. Bu jeneratör, otomobil çalıştığında, rölantide düşük hızlarda gidildiğinde devreye giriyor. Peki bu jeneratör nasıl şarj oluyor?

Otomobil fren yaptığında, dur kalklarda normalde benzinli motor tarafından üretilip boşa giden enerjinin bir kısmı elektrikli motor tarafından depolanıyor ve lazım olduğunda kullanılıyor. Bu gerekli zamanların en önemlisi aracın çalışma anı. İşte bu yüzden otomobil çalışmaya başladığında hiçbir ses duymuyorsunuz. Araç dur kalklarda da genelde bu enerjiden yiyor. Yüksek performanslı sürüşte ise benzinli motora ekstra güç için de yine elektrik motor devreye giriyor.

Öte yandan yukarıda bahsettiğim gibi bu elektrikli motor daha çok ufak bir jenaratör gibi, asıl işi yapan benzinli motor. Elektrikli motor onu sadece daha verimli kılmaya yarıyor. Yoksa sadece elektrik motor batarya tamamen şarj edildiğinde sizi 20 30 km’den fazla götürmeyecek büyüklükte.

Toyota Yaris 1,5 Hybrid Spirit’in Nesini Beğenmedim?

Süspansiyonları sert. Darbeleri hissediyorsunuz. İstanbul gibi yolları delik teşik şehirlerde sürüş konforunu düşürüyor.

Direksiyon bir otomobilde bence en önemli unsurlardan biri. Aracı kullanmayı bile keyifli kılan parçadır. Çünkü tüm sürüş esnasında elinizle temas halindedir. Açıkçası Toyota Yaris Hybrid’in direksiyon simidinin malzeme kalitesi elde yarattığı his açısından bence pek iyi değil.

Ön konsol bu kadar yenilikçi bir otomobil için sıkıcı. Artık daha eğlenceli gösterge ekranları üzerinde çalışılmalı

Toyota Yaris 1.5 Hybrid Spirit Fiyatı ve Toyota Yaris Fiyat Listesi

Test ettiğim Toyota Yaris 1.5 Hybrid’in Spirit paketi 64 bin 950 TL. Yeni Yaris’in tüm modellerinin liste ve kampanya fiyatları ise şu şekilde. Bu yazıyı daha ilerideki tarihlerde okuyacaklar için bunlar 27 Mart 2015 tarihinnde Toyota Türkiye’nin web sitesindeki fiyatlardır. Bu rakamların daha sonra güncellenmesi ihtimaline karşı siz bu linkten güncel fiyatları kontrol edebilirsiniz.

Toyota Yaris fiyatları

Toyota Yaris 1.5 Hybrid Spirit Videoları

Otomobilin Otomobil Dünyam tarafından çekilmiş test sürüşü videosu

Toyota Yaris 1.5 Hybrid Spirit Resimleri

Toyota Yaris 1.5 hybrid mimar sinan yat limanı fener 1Toyota Yaris 1.5 hybrid mimar sinan yat limanıToyota Yaris 1.5 hybrid mimar sinan yat limanı fener 2Toyota Yaris 1.5 hybrid bagaj hacmiToyota Yaris 1.5 hybrid spirit

Toyota Yaris 1.5 Hybrid Spirit

9 YORUMLAR

  1. Bayılıyorum bu araca ya. Gerçekten tasarım harikası bir araç ve Toyota teknolojiye dair tüm yeniliklere çok hızlı uyum sağlayabilen bir marka olduğu için ihtiyaçlara hemen cevap verebiliyor.

    Yaris candır ya.

  2. Benim de Toyota Yaris Hibrd arabam var. 3. yılına girdi. Baslarda ortalama 4.9 yakıyordu şimdi 5.8 e çıktı. Toyota/nın katalogda verdiği rakamlar zaten doğru değil, üstelik normal benzinliden hiç bir farkı kalmadı. Hep şehiriçi kullandığımı da belirtmek isterim.

    • Hibrit/i severek kullanıyorum. Benzinli veya dizel arabaya geçiş bundan sonra yapamam herhalde. Bu kış çok soğuk geçtiği için benzin tüketimi her zamankinden fazla oldu. Şimdi havalar ısınınca düzelir. Hibrit Yaris Spirit/in kullanımı kolay ve zevkli- park etme sorunu yok; belki şehir dışında kullanırken motoru çok güçlü gelmeyebilir (örneğin Touring Sport Aurisle kıyaslarsanız). Fakat şehir içi için Hibrit Yaris ideal bir araba…

  3. melek hm hibrit bir araca 4,9 yaktırıyormuş 1.2 tsi aracıma 5,6 – 6,2 yaktırıyorum sabah ve akşam trafiğinde 2018 fiyatı ile hibrit araçlar en ucuzu 110 bizim araçların ucuzu 87 tl aradaki 13 tl farkla benim 2 yıl 3 aylık benzin tüketimimin tutarıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz