Ne Test Ettik? Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S
Özelliği Ne? Toyota’nın yenilenen tasarım anlayışının ilk örneği
Gücünü Nereden Alıyor? 1,3 litre benzinli 99 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? Otomobil hızlanma konusunda pek de iyi sayılmaz. 100 km hıza 12,3 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Opel Corsa, Ford Fiesta, VW Polo, Mazda 2, Renault Clio
Nesini Sevdik? Multimedya sistemi hem basit, hem de bu segmente göre çok başarılı
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Sürüş keyfi olarak beklentilerimizin altında kaldı
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 6,3 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 4,6 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 5,3 litre

Toyota Yaris ve Küçük Hatchback Pazarı

Türkiye’de küçük hatcback otomobil pazarında ciddi bir rekabet yaşanıyor. Bu pazarda Ford, Fiesta modeliyle özellikle filo satışından yakaladığı hacimle lider. (Yani bilmeyenler için biraz açacak olursak şirket araçlarını temin eden filo şirketleri Türkiye pazarında önemli bir  yere sahiplar. Ancak bu pazarda yer alabilmek için otomobil markaları karlılıktan ciddi taviz vermek zorunda kalıyor) Ancak Volkswagen, Polo modeliyle Opel de Corsa ile bu pazarda ciddi hacimlere ulaşıyor. Toyota ise bir süredir onların gerisinde kalıyordu. Yenilenen Toyota Yaris ile şirket bu segmentte oldukça iddialı.

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S Tasarım

Toyota Yaris’in bir diğer önemi de şirketin yenilenen tasarım dilinin ilk örneği olması. Marka yeni tasarım diliyle sıkıcı imajını kırmak istiyor. Yeni Toyota Yaris’in rakiplerine göre daha feminen bir tasarıma sahip olması onun bu segmentte rakipleri kadar hacim yapmasında bir engel olabilir.

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S Sürüş İzlenimi

Otomobilde kullanılan multimedya sistemi ve navigasyon değil bu segment, birçok üst sınıf otomobilde sunulandan bile daha iyi. Kullanımı da bir o kadar kolay. Toyota Yaris ufak bir otomobil olmasına rağmen sürücü pozisyonu biraz yüksek konumlanmış. Bu da sizi sürüş esnasında daha büyük bir otomobil kullanıyormuşsunuz hissi doğuruyor. Şehir içinde kullanımı rahat olan otomobilin yüksek süratlerde pek de güven vermediği bir gerçek.

Not: Bu yazı 21 Mart 2012 yılında yaptığım test sonrası o dönem yazdığım izlenimlerimdir.

Toyota Yaris Hybrid Eksper Review Videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz