Ana sayfa Güncel Tatilciler Mobil Uygulamaları Seviyor Peki Ya Oteller?

Tatilciler Mobil Uygulamaları Seviyor Peki Ya Oteller?

1583
0

innovative-travel-startups

Genel Müdürü olduğu otelde gezerken, bir kenarda ağlayan bir turiste rastlar Cem Uzan. Derken durup kadına neden ağladığını sorar. Kadın, ‘Yanlış anlamayın ben eğitimsiz biri değilim. Kocam ve çocuklarımdan ayrılıp odama gitmeye çalışıyordum derken otelde kayboldum. Sinirim bozuldu’ der. Aslında bu turistin başına gelen sorun otelde birçok müşterinin başına gelmekteydi. Bunun üzerine Rixos Sungate Genel Müdürü Cem Uzan, çözüm ortakları Avea ile iletişime geçer ve kendileri için bir uygulama geliştirmelerini ister. Nitekim Avea mühendisleri de zenginleştirilmiş gerçeklik* (augmented reality) uygulamaları kullanarak bir otel içi navigasyon uygulaması geliştiriyorlar. Aslında cep telefonların hayatımıza giderek girmesi ile turizm dünyası da mobil uygulaalara kayıtsız kalamayacak. Peki bu alanda yapılabileckeler neler ve otelciler bu duruma nasıl bakıyor?

*(Zenginleştirilmiş Gerçeklik:

zenginleştirilmiş gerçeklik

Dünyaya kendi gözünüzden değil de akıllı cihazların gözünden baktığınızda gördükleriniz, şimdiye kadar gördüklerinizden farklılaşabiliyor. Hayata bu cihazların gözü ile bakmaya, zenginleştirilmiş gerçeklik deniyor. Örneğin bir film DVD kapağına yüklenecek bir zenginleştirilmiş gerçeklik uygulaması sayesinde, cep telefonu ya da tabletinizden bu DVD’ye baktığınızda filmin fragmanını görebiliyorsunuz. Ama sadece ona odakladığınızda. Ya da markette bir ürünün paketine ürünle ilgili bilgileri koyabiliyorsunuz. Tüketici o pakete cep telefonu ya da tableti ile baktığında bir sürprizle karşılaşabiliyor.)

Aslında mobil taraf çok derin bir derya. Buranın otellere sunduğu imkanlar sınırsız denecek kadar çok. Bunardan ilk akla gelenler ise mobil check in ve anahtarsız odalar. Özellikle yoğun dönemlerde otel bankolarında beklemek tam bir can sıkıntısıdır. Resepsiyon önleri hızla dolar ve herkesin işini bitirmesini beklerken tatilinizin ilk gününü burada gereksizce harcarsınız. Bugün uçaklarda çok rahat uygulanan bu mobil check in peki otellerde neden pek tercih edilmiyor? Bunun başlıca nedenlerinden biri gelir olabilir. Mobil check in oteller için gelir kaybı anlamına geliyor. Çünkü otel bankoları müşterilere ekstra satış yapabilmek için önemli bir nokta. Mobil check in buranın direk geçilmesine neden oluyor.

hotel-dashboard_1x

Ancak otellerin gelişen teknolojiye karşı durmaları pek de mümkün gözükmüyor. Akıllı telefon sahiplerinin oranı giderek hızla artıyor. Bu tatilciler günlük hayatlarında alıştıkları mobil uygulamaları tatilde de görmek isteyecekler. Bu baskıya otellerin ne kadar direneceği ise soru işareti. Bu konuda Rixos örneğinde olduğu gibi değer yaratan uygulamalar yapılarak farklılaşılabilir. Ayrıca bu tür uygulamalar yeni gelir kaynakları üretmeyi de sağlayabilir. Örneğin akıllı telefonunuzu bara doğrulttuğunuzda size sipariş verme imkanı sağlayan bir zenginleştirilmiş gerçeklik uygulamasını hayata sokmak sanıldığı kadar bilim kurgu işi değil. Bugün Türkiye’de de birçok yazılım firması bunu kolaylıkla yapabilecek kabiliyette.

screen568x568

Yine otel içinde her müşteriye birebir hizmet vermek çok zor. Oysaki, mobil concierge uygulamaları ile onlara ulaşabilirsiniz. Burada tabiki de mobil concierge, gerçek concierge’in yerini alamaz. Ancak ona destek olabilir. Aynı bankamatiklerin bankaların yerini tam anlamıyla alamadığı gibi. Ancak basit sorunları bu uygulamaların desteği ile aşmak mümkün. Tabi bunu oteller de isterse…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here