Ana sayfa Güncel Tatilde Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Savurgan?

Tatilde Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Savurgan?

1315
0

IMG_3777

Mayıs ayına girdiğimiz şu günlerde tatil alarmları çalmaya başladı. Birçok tatilsever çoktan tatillerini planladılar. Bir kısmı ise şu sıralar son rütuşları yapıyor. Uluslarası seyahat arama motoru Skyscanner’in Türk turistler arasında yaptığı araştırmaya göre, 2014 yılında geçen yıla oranlar Türkler bu yıl daha fazla seyahat etmeyi planlıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı geçen yıla göre daha fazla seyahat edeceğini, yüzde 46’sı ise bu yıl 2 defa tatile gideceğini ifade ediyor. Üç defa tatile gideceklerin çoğunluğu ise 45-54 yaş grubunda yer alıyor. Öte yandan araştırmaya katılan Türk tatilsevelerin çoğunluğu bu sene uzun seyahatlerden ziyade, kısa mesafe tatilleri ve hafta sonu kaçamakları yapacaklarını belirtiyor.

tatil alışverişi

Doğal olarak daha fazla seyahat daha fazla masraf demek. Bu yüzden dolayı da seyahatseverler bugünden tatil bütçelerini de planlıyor. Araştırmaya göre erkeklerin yüzde 41’i seyahat için planladıkları bütçeye sadık kalırken, kadınlarda bu oran yüzde 50’yi buluyor. Yine erkeklerin yüzde 40’ı seyahatte planladıklarından daha fazla harcadıklarını belirtiyor. Bu durum, kadınların seyahatte daha tutumlu, erkeklerin ise daha savurgan olduğuna işaret ediyor. Özellikle kadınların harcama konusundaki algısı düşünüldüğünde bu rakam gerçekten de şaşırtıcı.

Öte yandan yurtdışı tatili planlayan erkeklerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Zira buralarda planlanan bütçeler çok daha yüksek. Yurtdışına çıkmayı planlayan seyahatseverlerin yüzde 18’i seyahat için 5000 TL ayırıyor. Bu miktarı ise en çok 35-44 yaş arası seyahatseverlerin ayırabildiği ortaya çıkıyor. Yurtdışı seyahati için 3000 TL ve 2000 TL bütçe ayıran seyahatseverlerin oranı ise yüzde 12’de kalıyor. Tabi özellikle döviz karşısında TL2nin değer kaybetmesi bu durumda başlıca neden oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here