Ana sayfa Güncel Sonbaharda En Hesapli Ülkeler

Sonbaharda En Hesapli Ülkeler

1642
0
Barcelona'daki Sagrada Familia, Ispanya
Barcelona’daki Sagrada Familia, Ispanya

Seyahat alanında ilginç araştırmalar elime geçtikçe paylaşmayı seviyorum. Son olarak da seyahat sitesi KAYAK.com.tr’nin böyle bir araştırması elime geçti. Sıkça bu firmanın araştırmaları elime geçiyor ve ilginç bulduklarımı da sizlerle paylaşıyorum. Şirket yeni araştırmasında Avrupa’nın popüler seyahat destinasyonlarını belirlelemiş ve bu ülkelerdeki otel fiyatlarını karşılaştırarak en uygun seçenekleri listelemiş. Bu araştırmaya göre eylül ayında Avrupalılar’ın en çok seyahat etmek istedikleri ülke İspanya Araştırma kapsamında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu diğer popüler destinasyonlarındaki 3, 4 ve 5 yıldızlı otel fiyatları da karşılaştırılarak bir liste ortaya çıkarılmış.

Türkiye’nin genel kanının aksine Avrupalılar açısından en hesaplı tatil rotaları arasında yer almadığını ortaya koyan araştırmanın dikkat çekici sonuçları şöyle:
ÜÇ YILDIZLI OTEL FİYATLARINDA TÜRKİYE LİSTENİN TAM ORTASINDA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

– Kıbrıs, 3 yıldızlı bir otellerdeki ortalama 136 TL’lik oda fiyatıyla en hesaplı ülke konumunda. Ülkedeki 4 veya 5 yıldızlı oteller ise fazla rağbet görmüyor.
– 3 yıldızlı otellerde Kıbrıs’ı 145 TL’lik oda fiyatıyla Malta ve 160 TL ile Portekiz takip ediyor. 4 ve 5 yıldızlı otellerde ise Portekiz, Malta’dan daha hesaplı seçenekler sunuyor.
– Türkiye, 173 TL’lik fiyatla listenin tam ortasında yer alırken, İspanya ise 200 TL ile Türkiye’den bir sonraki sırayı alıyor.
– Yunanistan’da 3 yıldızlı bir otel odasında kalmanın gecelik bedeli 208 TL. Avrupalı turistlerin ikinci favori rotası olan İtalya ise ortalama 220 TL’lik geceleme fiyatıyla pahalı ülkeler arasında yer alıyor.
– Listedeki en pahalı ülke, 294 TL’lik geceleme fiyatıyla Fransa. Ancak fiyatlar yüksek olsa da, Eylül ayında çok sayıda Avrupalı turist Fransa’yı ziyaret etmeyi planlıyor.
DÖRT YILDIZLILARDA EN HESAPLISI POLONYA

Varşova'daki Kraliyet Sarayı, Polonya
Varşova’daki Kraliyet Sarayı, Polonya

– Avrupalılar 4 yıldızlı otelleri 3 yıldızlılara göre daha fazla araştırıyor. En hesaplı fiyatlar ise gecelik ortalama 222 TL’lik konaklama ücreti ile Polonya’da ve 230 TL ile Portekiz’de bulunuyor.
– Malta’da ortalama fiyat 248 TL iken, Türkiye’de 261 TL’ye kadar çıkıyor. Listenin sonraki sıralarında 274 TL’lik gecelik konaklama fiyatıyla İspanya, 312 TL ile ve 349 TL ile İtalya yer alıyor.
– 4 yıldızlı otellerin en çok arandığı ülkeler, İspanya, Yunanistan ve İtalya. Fransa’da 3 ve 4 yıldızlı oteller arasındaki fiyat farkı oldukça dikkat çekici. İtalya’da iki segment arasındaki fark 130 TL seviyesindeyken, gecelik fiyatların ortalam 480 TL olduğu Fransa’daki fark yaklaşık 180 TL’ye çıkıyor. Yine de yüksek fiyatlar, turist sayısında herhangi bir azalmaya neden olmuyor.

BEŞ YILDIZLI KONAKLAMADA EN PAHALI ÜLKE FRANSA

Paris'in meşhur Champs-Élysées Caddesi, Fransa
Paris’in meşhur Champs-Élysées Caddesi, Fransa

– 5 yıldızlı otel kategorisinde, ortalama 296 TL’lik oda fiyatıyla Polonya en hesaplı ülke konumunda. İkinci sırada 373 TL ile Portekiz yer alıyor.
– Yunanistan, Türkiye, İspanya ve Malta ise 404 TL ile 437 TL arasında değişen fiyatlarıyla birbirlerine oldukça yakın.
– İtalya ve Fransa, bu segmentin de en pahalı ülkeleri. İtalya’da 5 yıldızlı konaklamanın geceliği ortalama 623 TL iken, bu fiyat Fransa’da 707 TL’ye kadar çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here