Ana sayfa Güncel Silah Ülkesi Amerika

Silah Ülkesi Amerika

1529
0

Bir konsept sanatçısı olan Amerikalı Michael Murphy oldukça ilginç bir çalışmaya imza atmış. 150 oyuncak silahtan Amerika’nın 3 boyutlu haritasını yapmış. Bu silahları fiber optik kablolarla birbirlerine bağlamış. Bu ilginç çalışması Batı Michigan’daki Urban Instute of Contemporary Arts’da sergileniyor. Sanatçı bu çalışması ile Amerika’nın silah ticaretindeki rolüne vurgu yapmayı amaçlamış. Ama ilginç bir şekilde bu silah ticaretine tamamen karşı birisi de değil. Murphy Modern Met adlı bir yayına Amerika’nın silah politikasına ne katıldığını ne de karı olduğunu ifade etmiş. Amacının sadece çalışması ile bu duruma dikkat çekmek olduğunu söylemiş. Sanatçının çalışmalarına websitesi http://www.mmike.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar sanatçı Amerika’nın silah politikasını eleştirmekten kaçsa da ortaya koyduğu eser bir gerçeği çok şık bir şekilde gözler önüne seriyor. İsviçre Cenevre merkezli Graduate Institute of International Development Studies’in “Ufak Silahlar Araştırması” (Small Arms Survey) bu çalışmayı destekleyen rakamlara sahip. Bu araştırma her ülkede 100 kişi başına düşen sivil silah miktarını açıklıyor. Tabi bu rakamların tam net rakamlar olmadığı, tahmin olduğunun altını çizmeliyim. Ayrıca rakamları incelerken bazı kişilerin birden fazla silah sahibi olabileceği gerçeği de göz ardı edilmemeli. Amerika’da olduğu gibi. Ayrıca bu araştırmada sadece sivil silahlar dikkate alınıyor. Örneğin İsrail ve İsviçre gibi ülkelerde sivillerde develete ait silah taşıyan siviller olabiliyor. Bu kişilerin sahip olduğu silahlar da bu araştırma kapsamına dahil edilmemiş. Gelelim araştırmanın sonucuna. Dünyada 2014 rakamlarına göre 100 kişi başına düşen silah sayısı en fazla olan ülke Amerika. Üstelik 100 kişiye 90 silah düşüyor. Oysaki ikinci sıradaki Sırbistan’da 100 kişiye 58,2, üçüncü sıradaki Yemen’de ise 100 kişiye 54,8 silah düşüyor. Sıralamada en son sırada ise Tunus yer alıyor.Her 100 kişiye düşen silah sayısı 0,1. Ülkedeki toplam sivil silahın 9 bin olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda Ben Ali döneminde ülkede uygulanan çok sıkı silah kontrolünün etkisi görülüyor.

gun-country-usa-map-illusion-michael-muprhy-6 Amerika Silah Ülkesi gun-country-usa-map-illusion-michael-muprhy-5 Amerika Silah Ülkesi gun-country-usa-map-illusion-michael-muprhy-4 Amerika Silah Ülkesi gun-country-usa-map-illusion-michael-muprhy-3 Amerika Silah Ülkesi gun-country-usa-map-illusion-michael-muprhy-2 Amerika Silah Ülkesi gun-country-usa-map-illusion-michael-muprhy-1Amerika Silah Ülkesi

Silah Ülkesi Videosu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here