Temmuz 2012’de Pininfarina’nın efsanevi başkanlarından Sergio Pininfarina hayata gözlerini yumdu. Yıllarca Ferrari başta olmak üzere birçok otomobil üreticisi için efsanevi araçlar tasarlayan Sergio’nun ölümü şirketi yasa boğar. Bu ölümün ardından onun hatırasını onurlandırmak adına düğmeye basılır. Şirket Sergio’nun anısını yaşatmak için onun adıyla bir konsept araç tasarlama kararı alır. Üstelik bu aracı Sergio’nun her zaman katıldığı Cenevre Otomobil Fuarı’na yetiştirmek isterler.

“Sadece altı ayımız vardı. Bu kadar kısa sürede, üstelik de Sergio’nun standartlarına uygun bir konsept araç tasarlamak bizim için büyük bir imtihan (challenge) idi” diyor Pininfarina’nın tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Fabio Filippini. Ancak şirket bu imtihanı Dassault Systemes’den aldığı destekle aşmayı başarır.

sergio pininfarina ferrari

Peki, Sergio bu kadar kısa sürede nasıl bir serüven sonrası hayat buldu? Pininfarina yönetimi Sergio Pininfarina’yı onurlandırmak için bir otomobil tasarlamaya karar verdiğinde ilk olarak Sergio’nun felsefesinde olduğu gibi geçmişe bakıp geleceği tasarlama yoluna gider. Sergio’nun geçmişine baktıklarında ise onun birçok markaya tasarım yapmış olsa da özellikle Ferrari ile özdeşleştiğini hatta Ferrari’nin yönetiminde bile yer aldığını görürler. Doğal olarak bu konsept aracı Ferrari ile tasarlamak kaçınılmaz olur.

Sergio Pininfarina’nın Anısı Ferrari’de Hayat Buldu

Bunun üzerine Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Luca di Montezemolo ile konuşulur. “Luca bize ne yaparsanız arkanızdayım dedi” diyor Fabio Filippini ve sürecin devamını anlatıyor: “Bu destek sonrasında Ferrari ve Sergio’nun ortak geçmişine baktık. Sergio’nun, babası Batista’dan bağımsız olarak ilk defa tasarladığı Ferrari Dino Berlinette Speciale’i gördük. Sergio için bu otomobilden ilham almaya karar verdik”. Ferrari Dino Berlinetta, Sergio’nun tasarladığı ilk Ferrari ve ayrıca Sergio, Enzo Ferrari’yi arkadan motorlu araç yapmaya da ilk defa bu otomobille ikna eder. Ancak Pininfarina Sergio’yu tasarlarken sadece geçmişe bağlı kalmayıp bugün var olan bir otomobilin temelleri üzerine inşa etmek istiyor. Bunun için seçilen model ise Ferrari 458 Spider oluyor.

sergio pininfarina ferrari

25 Tasarımcının 2 Tasarımı Beğeniliyor

İlk etapta 25 tasarımcı iki boyutlu taslak çalışmalarına başlıyor. Ardından içlerinden iki tasarım beğeniliyor. Bu ikisi üzerinden çalışmalara devam edilip bir tasarımda karar kılınıyor. İşte bu aşamada Pininfarina, Dassault Systemes ile çalışma kararı alıyor. Dünyanın en büyük üç boyutlu yazılım üreticilerinden olan Fransız şirket, Pininfarina’ya yeni konseptlerini üç boyutlu modellemeyle tasarlama imkanı sunuyor. Fabio Filippini, ‘Belki bu aracı geleneksel yöntemlerle de aynı sürede yetiştirebilirdik ancak üç boyutlu modelleme bize birçok olasılığı birden test etme imkânı sundu. Böylece kısa sürede Sergio’nun standartlarında bir üretim imkânımız oldu’ diyor. Yazılım sayesinde şirket fiziki prototip yapmadan birçok değişimin etkisini üç boyutlu şekilde görüyor ve zaman kazanıyor.

Dassault Systemes CATIA Design Direktörü Xavier Melkonian, “Bizim yazılımımız fiziki prototipin yerini almıyor. Ancak eskiden konsept araca ulaşmadan 10- 15 fiziki prototip yapmak gerekirken, yazılım sayesinde bir iki fiziki prototip yeterli oluyor” diyor. Şirket üç boyutlu yazılım sayesinde konseptin son haline çok yakın görsellikte üç boyutlu bir tasarıma sahip oluyor. Hatta aracın çeşitli fiziki ortamlarda üzerindeki ışığın yansımalarına varıncaya kadar detayları bu ortamda gözlemlenebiliyor. Bu sayede daha fiziki prototip üretilmeden bu görüntülere göre bazı değişiklikler yapılıp bunların etkileri kısa sürede gözlemlenebiliyor.

sergio pininfarina ferrari

Sergio Yeniden Cenevre’de

Tüm bu çalışmaların sonucunda da Pininfarina ekibi Sergio’yu dört ay gibi kısa sürede konsept haline getirmeyi başarıyor. Böylece Sergio bu yıl da Cenevre fuarını kaçırmıyor.

Pininfarina’nın üç boyutlu tasarım yazılımıyla ilk defa tasarladığı konsept aracı olan Sergio’nun halihazırdaki versiyonu yürüyen bir konsept otomobil değil. Fabio Filippini, ‘Bu kadar kısa sürede yürüyen bir konsept araç tasarlamak pek de mümkün değildi’ diyor. Şirketin amacı bu otomobili gelecek yıllarda ticarileştirmek. Ancak Sergio’nun üç ila altı adetlik özel limitli bir model olması isteniyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz