Ana sayfa Mekan Kasım Ayı Etkinlikleri: Polonya Tasarımı Türkiye’ye Geliyor

Kasım Ayı Etkinlikleri: Polonya Tasarımı Türkiye’ye Geliyor

1084
0

polski_design_open polonya tasarımVarşova Adam Mickiewicz Enstitüsü’nün markası ve dijital platformu olan Culture.pl, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü etkinlikleri kapsamında çağdaş Polonyalı tasarımcıları Türkiye’ye getiriyor. Son birkaç ay boyunca Polonya ve Türkiye’den seçilen tasarımcılar, kendileri için düzenlenen el sanatları, gastronomi ve tasarım atölyelerinde beraber çalıştılar. Bu çalışmaların sonuçları Kasım ayında gerçekleşen 2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında sergilenecek.

2014 senesinde Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümünü kutlamaktayız. Bu yıldönümü aynı zamanda önemli bir başlangıç noktası: bu sene tarihi bağlarımızı anımsamanın yanısıra entelektüel, ticari ve kültürel birçok düzeyde yeni ilişkiler kurmak için kaçırılmaz bir fırsat. Bu senenin amacı yalnız Türkiye’de Polonya kültürüne ilgiyi arttırmak değil her şeyden önce Polonya ve Türkiye sanatçıları ve kültürel kurumları arasındaki işbirliğinin gelecekte gelişmesi için uzun vadeli altyapıyı oluşuyor.

Son aylarda Türkiye’de düzenlenen çok sayıda etkinlik arasında tasarım etkinlikleri önemli bir yer tutuyor. Geleneksel el sanatları, gastronomi, çocuk ve yetişkinler için güncel tasarım gibi konularda çalışmalar yapılmış. Bu çeşitli tasarım atölyeleri, sunumlar, sergiler, sanatçıların ziyaretleri ve tartışma panellerinin sonuçları, Culture.pl tarafından düzenlenen ARADAKİ POLSKA (POLSKA IN BETWEEN). Polonya Tasarımın Tanıtımı etkinlik programı kapsamında Antrepo 7’deki 2. İstanbul Tasarım Bienali sırasında sergilenecektir.

Bağımsız sanat danışmanı ve birçok tasarım sergisinin kuratörü olan Magda Kochanowska bu bienaldeki Polonya etkinliklerinin sorumlusudur. ARADAKİ POLSKA programı Polonya tasarımının çok kapsamlı bir tanıtımını sergilemektedir. Kapsadığı alanlar arasında geleneksel el sanatları, grafik tasarımı, tasarım düşüncesi, kamusal alanda tasarım ve çocuk için güncel tasarımlar bulunuyor. Sergi dört bölümden oluşuyor: ilki, Bağlanma (Connecting) adlı Polonya çağdaş tasarımın tanıtımı, diğer bölümleri ise (ZANAAT/CRAFT, KELİME/WORD, YEMEK/FOOD) Polonya ve Türkiye tasarımcıları için düzenlenen atölyelerin sonuçlarını içeriyor .

Bağlanma (Connecting)

Muggies_Karina Marusinska polonya tasarımPolonya tasarımı tanıtımının ilk parçası olan ve Magda Kochanowska and Czesława Frejlich’in kuratörlüğünü yaptığı Bağlanma adını taşıyan bölümde Polonya’dan çağdaş tasarım örnekleri sergilenmektedir.

Bu bölüm, kültürlerin, insanların, teknolojilerin ve materyallerin birbirlerine “bağlanma” hallerini, mobilya, seramik, kumaş ve tipografi çalışmaları ile anlatıyor. Sergide seri üretim ürünler, sınırlı sayıda ürünler ve tasarım denemeleri sunulacak. Bu bölümdeki tasarımcılar hem yeni hem de eski kuşakların temsilcilerinden oluşuyor.

Sergilenen eserler arasında Polonya tasarımının zenginliğini ortaya koyan Helena Czernek ve Aleksander Prugar (Mi Polin), Agata Kulik-Pomorska ve Paweł Pomorski (Studio Malafor), ve Karina Marusińska’nın projeleri bulunuyor.

Zanaat: Yeni için Eski
City_Ewa Guniewska polonya tasarımGünümüz tasarımcıları sanat yeteneği, el becerisi ve çalıştıkları malzeme hakkında derin bilgi gibi zanaatkarların en kayda değer yeteneklerine sahiptir. Tasarımla zanaatı bir araya getirmek hem gelenekleri sürdürmek için bir yol hem de büyümek ve gelişmek için bir fırsat. Türkiye ve Polonya dünyaca tanınan zengin zanaat geleneklerinin ışığında yeni kuşak tasarımcıların yaratıcılığı ve yerli zanaatkarların yetenekleri bir araya getirilmeye çalışıldı.

Polonya-Türkiye zanaatı ile buluşmalar sırasında tasarımcılar için Polonya ve Türkiye’de popüler olan tahta, cam ve yün gibi malzemeleri kullanarak zanaat tekniklerini öğrenme fırsatları olmuştur. Polonyalı tasarımcılar Paweł Jasiewicz, Agnieszka Bar, Beza Project ile Türk el sanatları zanaatkarları Şule Koç, Erdem Akan ve Tamer Nakışçı’nın tasarımlarını bir arada sunuluyor. Türk zanaatkarlarla çalışmaları Polonyalı tasarımcılar için Polonya ve Türkiye’nin zengin kültürel geleneklerine tamamen yeni bir açıdan bakma fırsatı sunmuştur.

Kelime: Kelimelerin Bayramı
FOOD_Fruits of the Polish-Turkish culinary workshops_1 polonya tasarım

“Divan”, Türk (ve Müslüman) kültüründeki anahtar sözcüklerdendir. Bu kelimenin değişik anlamları arasında hat sanatında yazılan, hem ruh hem de göz için ziyafet sunan, şiirlerin derlemesi bulunuyor. Hiç şüphe yok ki, bayram zamanında en güzel porselen takımlarında en lezzetli yemekler sunulmaktadır. Ayrıca, Lehçe “dywan” kelimesi halı demektir. Projemizde bütün bu unsurları bir araya getirerek sanat geleneklerini yeniden değerlendirmeye çalıştık.

Çalışmalar, Polonya ve Türkiye’nin sözlü geleneğinden esinlenerek ortaya çıkan ince Çin porselenleri üzerine işlenmiş Türkçe ve Lehçe yazılarla farklı form ve motifleri içeriyor. Polonya’daki Ćmielów adlı seramik fabrikasında hazırlanan çinilerden oluşturulan enstalasyon Kasım ayı boyunca sürecek bienalde “çok disiplinli” olarak adlandırılan bir masa ve aynı zamanda da eşsiz seramik bir halı üzerinde sanatseverlerle buluşacak.

Marek Cecuła’nın kuratörlüğünde ve Dagmara Rogers ve Edyta Cieloch ile yapılan işbirliğinde bu orijinal projeye katılan hat sanatçıları Barbara Bodziorny, Ewa Landowska ve Radosław Nowakowski, çeşitli kültürel gelenekleri kullanarak ortak bir görsel mesaj ortaya çıkarmışlar.

Divan Kelimelerin Bayramı enstalasyonunun temel unsuru olacak. Diğer bir unsuru ise Avrupa’nın eski haritasını anımsatan duvara asılı dikey tabak kompozisyonu olacak. “Harita”, elçiler, tüccarlar, hacılar, maceracılar, alimler ve sanatçıların geçtikleri Polonya ile Türkiye arasındaki seyahat yollarını gösterecektir. Enstalasyonun üçüncü bölümü ise Doğu’ya bir diğer yolculuğu takip eden ve enstalasyonun hazırlanış sürecini kaydeden vekayinamedir.

Yemek: Kitap için Pişirmek
Kaz Cigeri polonya tasarımPolonya ve Türkiye’nin kültürel zenginliğinin temeli uzun tarihlerine ve Doğu ile Batı’nın bir araya geldiği özel coğrafi konumlarına dayanıyor. Bu kültürel zenginliğin en önemli özelliklerinden birisi de her iki ülkenin mutfakları. Bir ülkeyi ve insanlarını tanımak için en geçerli yöntem beraber yemek hazırlamak ve onu birlikte yemektir. Dolayısıyla projenin kuratörleri Polonya ve Türkiye’nin en iyi aşçılarını bir araya getirmeye karar vermişler.

Gastronomi atölyeleri sırasında Polonyalı ve Türk aşçılar – Lokanta Maya’dan Didem Şenol, Salt Beyoğlu Gastronomika’dan Semi Hakim, Sekizistanbul Restoranı’ndan Maksut Askar ve Concordia Design’dan Tomasz Trąbski yerli mutfakların lezzetlerini denemişler, yeni yemekler ve baharatları keşfetmişler ve Polonya ve Türkiye mutfaklarında kullanılan yemek hazırlanma tekniklerini öğrenmişler. Bu projedeki bilgi ve tecrübe değiş tokuşu sayesinde her iki ülkenin geleneksel lezzetlerini bir araya getiren tarifleri içeren Polonya-Türkiye mutfak albümü ortaya çıkmış.

“Tasarım düsüncesi”ni kullanılarak hazırlanan üniversel Kültürel Etkilişimin Rehberi (Guide to Cultural Exchange) ilave olarak bu sergi için hazırlanmış. Bu albüm, tasarım ve sanat alanlarındaki Polonyalı kültürel etkinliklerinin Türkiye’de nasıl tasarlandığını ve gelecekte bu tür kültürlerarası projelerin nasıl en başarılı şekilde düzenleneceğini açıklamakta.

İstanbul Tasarım Bienali sırasında düzenlenen ARADAKİ POLSKA Sergisi’nde Polonya ile Türkiye arasında bu seneki işbirliği özetlenecektir. Sergi sırasında çeşitli atölyelerin sonuçları sergilenecektir. Örneğin, ilk Polonya-Türkiye füzyon yemek kitabının lansmanı yer alacak.

SERGİ KURATÖRLERİ

MAGDA KOCHANOWSKA (1977, Varşova). Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Tasarım bölümünde Yardımcı Doçenttir. Endüstriyel tasarım hakkında birçok makale yayınlamış. Tasarım teorisyeni ve eleştirmeni. 2010 yılında doktora tezini savunmuştur. Viyana, Madrid ve Saint-Etienne gibi şehirlerde birçok serginin tasarımını hazırlamış. Yıllardır uluslararası alanda Polonya tasarımını tanıtıyor. 2014 Nisan ayında Milan Tasarım Haftası sırasında Polonya tasarım sergisinin kuratörlüğünü yapmış. 2014 yılı 2. İstanbul Tasarım Bieniali sırasında Polonya tasarım sergisinin kuratörü.

CZESŁAWA FREJLICH (d.1951). Krakov Güzel Sanatlar Akademisi Endüstriyel Tasarım bölümünde ve Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Tasarım bölümünde profesörlük yapıyor. 1990’ların sonuna kadar tasarımcı olarak çalışmış. Tasarım hakkındaki birçok sergi yapmış ve makale yazmış. 2001 senesinden bu yana Polonya’da üç ayda bir çıkan 2+3D dergisinin editörlüğünü yapıyor.

Ne Zaman?

1 Kasım-14 Aralık

Yeri:

Türkiye
Sali Pazari Antrepo 7
Salı Pazarı Ykş. 4-10, Antrepo 7, Beyoğlu, Istanbul
istanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here