2009 yılında ilk defa Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Fransızların aile otomobili Peugeot 5008, o günlerde belki de benimle İznik’e seyahate çıkacağından habersizdi. Yıllar yılları kovaladı derken o gün geldi çattı. Geçtiğimiz günlerde Peugeot’nun yenilenen dizel ve otomatik şanzımanı ile pazara sürdüğü 5008 modelini teste aldım. İstanbul trafiğinde otomobil kullanmayı pek tercih etmediğim için de haftasonu Peugeot 5008 ile yeni yerler keşfetmeye karar verdim. Yesinler.net bloğu sahibi Mevlana ile birlikte cumartesi günü yollara koyulduk.

Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak

İznik seyahati yaklaşık gidiş dönüş 500 km sürdü. Ayrıca benim İstanbul’da da otomobille yaptığım seyahatleri de hesaba katarsak, yaklaşık 700 km’lik bir yolculuk gerçekleştirdim yeni Peugeot 5008 ile. İşte otomobil hakkındaki izlenimlerim…

Peugeot 5008’in Nesini Beğendim?

Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
  • Otomobilin en çok beğendiğim yanı konforu idi. Uzun yolda sizi hiç yormuyor. Açıkçası şehirlerarası yolculuklar sonrası hedefinize ulaştığınızda oranız buranız ağrır. Bu yolculukta öyle bir ağrı ile karşılaşmadık.
  • Tam bir aile arabası. Özellikle de bagaj hacmi çok rahat açılıp kapanan isofix koltukları sayesinde baya genişliyor. İsterseniz de arka bagaj kısmında ekstra koltuklar açılarak otomobil 7 kişilik olabiliyor.
  • Panaromik cam tavan yolculuğunuza ayrı bir boyut kazandırıyor. Özellikle de arkada oturanlar için.
Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
  • Dizel motor, otomatik şanzıman sorunu yeni şanzıman ile çözülmüş. Bu büyüklükteki bir otomobil için oldukça ekonomik bir araç.
  • Türkçe navigasyonu var
Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
  • Hem sürücü hem de yanındaki yolcu için ayrı ayrı kol desteği var.

Peugeot 5008’in Nesini Beğenmedim?

  • Bu büyüklükte bir otomobilin bagajını kapatmak için bir düğme olmasını beklerdim
  • Dış tasarımının albenisi çok iyi değil
  • Radyonun manüel ayarını yapmak pek de kolay değil. Sadece sürücü direksiyon arkasında yer alan düğmelerle yapabiliyor.

Peugeot 5008’in Rakipleri Neler?

Bu otomobilin doğrudan rakipleri Ford C-Max, Citroen Picasso, Renault Scenic yer alıyor. Tabi 100-120 bin bandındaki D segment otomobil ve crossoverlar da bu otomobille rekabet halinde. Daha çok birden fazla çocuğa sahip geniş aileler için bir otomobil. Hem iş hem de ev ihtiyaçları için kullanılabilir. Ancak genelde bu tür ihtiyaçlar için Türkiye’de vergi avantajları nedeniyle hafif ticari otomobiller kullanılıyor. Tabi otomobillerde bu aracın konforunu bulmak pek de mümkün değil.

Peugeot 5008 Dış Tasarımı

Peugeot 5008 iznik gezi fotoları 2

Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak

Açıkçası otomobilin dış tasarımı bakışları pek de üzerine çekmeyi başarmıyor. Bu konuda Peugeot’nun 308’de olduğu gibi hamleler yapmasında fayda var.

Peugeot 5008 İç Tasarım

Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak

Otomobilin iç konsolu yeni tasarım dilinde değil. Peugeot 308’de ve 208’de görmeye başladığımız dokunmatik ekranlar bu otomobilde mevcut değil. Sanırım bir sonraki modelde hem dış hem de iç tasarım bu yeni lisanda olacak. Bu otomobilde tüm kokpit şoföre özel hazırlanmış. Bu da çok net bir şekilde belli oluyor. Zaten otomobilin 1 kaç yıl önceki reklamlarında da ana mesaj bunun üzerine kurulu idi.

Peugeot 5008 Dizel Otomatik Nasıl?

Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak

Otomobilde yeni nesil BlueHdi dizel motor kullanılıyor. Bu motor piyasadaki en cimri dizel motorlardan biri olabilir. Özellikle Peugeot 308’de çok zorlarsanız bir depo ile 2 bin km yol alabilirsiniz. 5008’de ise bu kadar olmasa da ciddi yol kat etme şansınız var. Bizim testimiz esnasında ortalamalarımız teknik verilerden biraz daha yüksek idi. Bunun birkaç nedeni var. Bunlardan ilki otomobil biz aldığımızda daha 250 km seviyelerinde idi. Yani daha motoru açılmamıştı. Aracın yakıt tüketiminin ilk başlarda daha yüksek yaktığı bir gerçek. Ayrıca çoğu zaman 90-120 km aralığının üstünde ya da altında aracı kullandık. Bu da otomobilin menzilini azaltan bir durum. Otomobilde bu yeni dizel motor ile birlikte Eat6 adlı 6 ileri otomatik şanzıman kullanılıyor. Bu şanzımanın teknik detaylarını daha önceki Peugeot 508 (okumak için linke tıkla) yazımda bulabilirsiniz.

Peugeot 5008 Teknik Özellikler

Peugeot 5008 teknik özellikleri

Peugeot 5008 NCap Skoru

Peugeot 5008 Euro NCap

Peugeot 5008 Fiyatı

Peugeot 5008’in dizel otomatik fiyatı 103 bin TL’den başlıyor. Ancak güncel fiyatlar için Peugeot’nun sayfasına gitmekte fayda var. Tabi bu rakamların bayideki pazarlıklarla değişebildiğini de unutmayın.

Peugeot 5008 Video

Otomobille ilgili video için yılların otomobil gazetecisi arkadaşım Fahir Talib’in Carviser videosunu izleyebilirsiniz.

Peugeot 5008 Resimleri

Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak
Foto: Mevlana Gürbulak

Peugeot 5008 iznik gezi fotoları 15 Peugeot 5008 iznik gezi fotoları 13 Peugeot 5008 iznik gezi fotoları 11 Peugeot 5008 iznik gezi fotoları 12 selfie Peugeot 5008 iznik gezi fotoları 16

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz