Bu hafta İsviçre’nin Cenevre kentinde Avrupa’nın en önemli otomobil fuarlarından biri olan Cenevre Otomobil Fuarı başladı. Birçok markanın gövde gösterisi yaptığı bu fuarda en ilgi çekici modellerden biri de Hyundai’ın konsept otomobili Hyundai Intrada idi. Peki nedir bu otomobili bu kadar özel yapan? Tabiki de Peter Schreyer.

Hyundai intrada

Hyundai Intrada Tasarımcısı Peter Schereyer Kimdir?

Peter Schreyer, Almanya’nın otomotiv dünyasına kazandırdığı en önemli otomobil tasarımcıları arasında yer alıyor. Audi’nin efsanevi modeli Audi TT’nin de tasarımcısı olan Schereyer, Audi ve Volkswagen’da yaptığı çalışmalardan sonra 2007 yılında Güney Koreli otomotiv üreticisi Kia’da çalışmaya başladı. Nitekim deneyimli tasarımcının gelmesi ile Kia’nın tüm çehresi değişti.

Kia tasarladığı otomobillerle bir Koreli’den çok Alman markası gibi gözükmeye başladı. Segmentinin en iyi tasarımlarına sahip otomobiller üreten bir markası oluverdi. Hal böyle olunca da her fuarda Kia’nın tanıttığı hem konsept hem de konvansiyonel modeller ilgi odağı olmaya başladı.

Koreli markanın üst yönetimi bu duruma kayıtsız kalamadı ve bu başarısı 2012 yılının aralık ayında ödüllendirildi. Deneyimli tasarımcı Kia’nın 3 Eş Başkan’ından biri oldu. Koreli üreticinin tarihindeki ilk Koreli olmayan Başkan olmasının yanı sıra hem Kia hem de Hyundai’ın Tasarım Başkanı ilan edildi.

hyundai intrada

Peter Schreyer’in Hyundai’daki ilk İmzası: Hyundai Intrada

Deneyimli tasarımcının Hyundai’ın da Tasarım Başkanı olması ile birlikte tamamen elinin değdiği ilk model Hyundai Intrada oldu. İşte bu yüzden otomobil, Koreli üreticinin gelecek yıllardaki tasarım anlayışı hakkında bize önemli ip uçları veriyor. Öncelikle tam bir Schereyer dehası olan bu güzel konsept otomobil, özel hafif malzeme kullanılarak üretilecek. Bu konuda BMW i serisi otomobilleri ile sektöre öncülük etti dense yanlış olmaz. Alman lüks otomobil üreticisi elektrikli otomobil gamı i serisini özel fiber karbon malzemeden üretiyor. Intrada da benzer hafif malzemelerden üretilecek. Ayrıca hidrojen yakıt sistemine sahip olacak bu otomobilin 100 km hıza 8 snde ulaşması ve maksimum hızının 180 km olması öngörülüyor.

Hyundai Intrada’nın kısa bir videosu

http://www.youtube.com/watch?v=4-VlLuUKbGo&feature=youtu.be

Hyundai Intrada’nın Tasarım Hikayesi Videosu

Peter Schreyer ve ekibi Hyundai Intrada’nın tasarımını anlatıyor. Aracı tasarlarken kite surf’den yola çıkmışlar

http://www.youtube.com/watch?v=3UVkBTKTnew


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz