Ana sayfa Otomobil Otomobil Üreticilerinin Düetini Duydunuz mu?

Otomobil Üreticilerinin Düetini Duydunuz mu?

1610
0

toyota bmw

Otomotiv dünyasındaki ilişkiler giderek Brezilya dizilerini andırıyor. İlk bakışta bir birleriyle yan yana anmayacağınız birçok otomobil markası aslında birinci dereceden akraba. Skoda, Porsche ile, Fiat, Ferrari ile, Peugeot Citroen ile, Hyundai Kia ile bu tür bir akrabalık içerisindeler. Üstelik liste daha da uzuyor. Bazı markaların çatısı altında 10’dan fazla marka yer alıyor. İsveçli bildiğiniz marka bir Çinli bir şirketin, İspanyol diye bildiğiniz bir marka Alman bir şirketin çıkabiliyor. Aynı ailede olan markaların birbirleriyle ortak platformu ve benzer parçaları kullanmaları gayet normal gelişme. Ancak ailesel ilişkilerin yanında ticari ilişkiler de bazı markaları birbirlerine yakınlaştırıyor. Opel’in bazı modellerinde Fiat’ın, Ford’un bazı modellerinde de Peugeot’nun motoruna da rastlayabiliyorsunuz.
Ancak bu tür ilişkiler bile giderek artan rekabet ortamında markalara yetmeyebiliyor. Yalnız kalan birçok marka bu süreçte iflas bayrağını çekip, yönetimlerini Çinli ve Hintli otomobil üreticilerine devrettiler. Volvo’yu Çinli Geely, Jaguar’ı ise Hintli Tata satın aldı. Yoğun rekabete, otomobil sektöründeki kapasite fazlası ve ekonomik kriz gibi etkenlerin de eklenmesiyle birçok rakip marka artık bir arada çalışmak zorunda kalıyor. Krizi aşmak için otomobil üreticileri uygun rakipleri tespit edip saf tutuyorlar. Aynı havayollarının yaptıkları birlikler gibi ortak bir hedef doğrultusunda birleşip rakipleriyle birlikte rekabet ediyorlar.

Mazda Fiat Düeti

mazda fiat dueottanta
Krizde odağını daha çok Amerika pazarına kaydıran Fiat, 2015 yılında düzelmesini beklediği Avrupa pazarı için de şimdiden çalışmalara başladı. Şirket geçen yılın mayıs ayında Alfa Romeo’nun yeni Roadster modeli için Mazda ile işbirliğine gittiğini geçtiğimiz mayıs ayında duyurdu. Mazda Motor Corporation (Mazda) ve Fiat Grubu Otomobilleri S.p.A (Fiat), 2015’ten itibaren Japonya-Hiroşima’da bulunan fabrikada Mazda tarafından Fiat’ın Alfa Romeo markası için üstü açık iki koltuklu spor araç üretecek. Yeni Alfa Romeo roadster global pazar için geliştirilecek ve yeni nesil Mazda MX-5’in yapısını temel alacak. Mazda bu işbirliğiyle, gelişimini ve üretim verimliliğini artırmayı ve dünyanın dört bir yanında üstü açık iki kişilik spor araçlara ilgiyi tekrar canlandırmayı amaçlıyor.

GM-PSA Düeti

psa GM
2012’yi oldukça kötü geçiren PSA Grubu, Avrupa’da General Motors ile stratejik ortaklık yapma kararı aldı. GM’in Başkan Yardımcısı ve Opel’in Denetleme Kurulu Başkanı olan Steve Girsky ile PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin, ocak ayında, Brüksel’de Maison de l’Automobile’de düzenlenen basın toplantısında ortaklığın detayları hakkında bilgi verdiler:
•    Opel/Vauxhall markasının C segmenti monospace’ı, Peugeot markasının C segmenti CUV’u ve her iki grubun B segmenti monospace’ları, PSA Grubu’nun platformlarında geliştirilecek.
•    GM, her iki grup için B segmenti monospace’larının geliştirilmesini yürütecek.
•    Opel/Vauxhall ve PSA Grubu araçlarının Avrupa ve dünyanın kalan kısımlarındaki yeni nesline yönelik düşük CO2 yayımlı otomobiller için B segmentinin modernleştirilmiş platformu, bir müşterek geliştirme çalışmasının konusu olacak.

Ayrıca Avrupa’da müşterek bir satın alma teşkilatı kurulacak. GM’den bir yönetici geçiş döneminde yapının oluşturulmasından sorumlu olacak. Bu yöneticinin yerine, en fazla bir yıllık bir süre içinde, münavebeli olarak her iki gruptan olacak satın almalardan sorumlu bir başkan yardımcısı ve bir başkan yardımcısı vekili geçecek.
GM ve PSA Grubu, ayrıca, ittifaklarını genişletmek maksadıyla dünya ölçeğinde yeni projeler geliştirmeyi ve yeni fırsatları değerlendirmeyi de düşündüklerini belirtiyorlar. Bu çerçevede, her iki grup için de öncelikli bölgeler olan Latin Amerika ve Rusya’nın da bulunduğu büyümekte olan pazarlardaki yeni olanaklar incelenecek. Yine, her iki grup da, birlikte, PSA’nın küçük benzinli motorlar (EB motoru) programından türetilmiş, yeni bir ekonomik ve yüksek performanslı küçük benzin motorları nesli geliştirmeyi düşündüklerini de belirtiyorlar.

Toyota BMW Düeti

toyota bmw alliance
Bu iki marka ilk defa Aralık 2011’de yakınlaştılar. Toyota BMW’nin dizel teknolojisine karşın Toyota’nın da hibritteki kabiliyetleri iki markanın güçlerini birleştirmelerine neden oldu. Yapılan bu stratejik işbirliği sonrasında iki marka daha da yakınlaşma kararı alıp mevcut stratejik işbirliğini daha da genişletme yönünde bağlayıcı bir anlaşmaya imza attılar. Bu anlaşma uyarınca; hidrojen yakıt hücreli araç sistemlerinin ve altyapılarının ortak geliştirilme çalışması, yeni spor otomobillerin tasarımı ve komponentlerinin geliştirilmesi, araç gövdeleri için hafif ağırlık teknolojilerinin geliştirilmesi yönünde ortak Ar-Ge çalışmaları ve lityum hava pillerini geliştiren post-lityum pil çözümleriyle yoğun enerji temini konularında uzun dönemde yoğun stratejik işbirliğine gidilecek. Bu anlaşmayla gelecek nesil lityum iyon pillerin ikinci aşamasıyla ilgili çalışmalar da başlatılmış oluyor. Toyota ve BMW bu yönde teknoloji paylaşımıyla, hidrojen tankı, motor ve pil de dahil olmak üzere temel bir yakıt hücreli araç sistemini 2020 yılına kadar kullanıma sunmak istiyor.
İki şirket bunun yanı sıra orta sınıf bir spor araç üretimine yönelik platform konsepti için fizibilite çalışmalarının yapılıp 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması konusunda da anlaşmaya vardılar. Ayrıca Toyota ve BMW, spor araç gövdeleri öncelikli olmak üzere diğer araç gövdelerinde de kullanılacak hafif ağırlık teknolojilerinin geliştirilmesi ve yine gelecekte lityum pillere oranla çok daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip lityum hava pillerinin üretimiyle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarını da sürdürmeyi kararlaştırdılar.
Toyota Başkanı Akio Toyoda 
“Şimdi çalışmalarımızın meyve vereceği bir döneme girmiş bulunuyoruz. İşbirliği anlaşmamızı imzaladığımız tarihten bu yana yaklaşık bir yıl geçti. BMW ile olan ilişkimiz her geçen gün güçlenerek devam ediyor. Biz bu süreçte çizdiğimiz yolda kararlı bir şekilde yürüyoruz. BMW ve Toyota olarak sürekli daha iyi araçlar üretmek amacındayız”

BMW Grup Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer
“Teknolojik değişikliklerin ışığında otomotiv endüstrisi büyük mücadelelerle karşı karşıya iken biz bu durumu bir fırsat olarak görüyoruz. Bu işbirliği ile her iki şirket gelecekte başarılı olmak için önemli bir adım atmıştır.”

Renault Mercedes Düeti

12C479_16
Lüks otomobil üreticisi Mercedes ile Renault’da 2010 yılında birbirlerine yakınlaşan markalar oldu. Küçük motorlar konusundaki uzmanlığıyla kendini ispatlayan Renault ile tam tersine büyük hacimli motorlarda üstünlüğü tartışılmayan Mercedes güçlerini birleştirme kararı aldılar. Daimler, Renault ve Nissan’da yüzde 3,1’lik hisse karşılığında Renault Nissan ittifakına da hisselerinin yüzde 3,1’ini verdi. İlk etapta ufak otomobiller ve ortak motor geliştirme konusunda iki marka anlaştılar. Nitekim Mercedes’in A serisi’nin dizel versiyonlarında Renault’nun 1,5 dizel motoru kullanılmaya başlandı bile. Yine Mercedes’in ticari aracı Citan, Renault’nun Fransa’daki fabrikalarında üretilmeye başlandı. Motor cephesinde ise Renault Nissan grubu 3 ve 4 silindir motorlardaki know how’una karşılık Mercedes de 4 ve 6 silindir büyük motorlardaki know how’ını ortaya koyma kararı aldı.

12C479_32

İkili, 2012 yılında ortaklıklarını geliştirme kararı aldı. Ortak bir 4 silindir motor üretme kararı alan ikili, bu motoru otomobillerinde ilk defa 2016 yılında kullanmayı planlıyor. Ayrıca ortak şanzıman geliştirilmesi de planlanıyor. Yeni şanzıman projesinde Mercedes, Nissan’a geliştirmesi için en son şanzıman teknolojisini açacak. Nissan tarafından geliştirilecek bu şanzıman da 2016 yılında Infiniti markalı otomobillerde kullanılacak.
İkilinin stratejik ortaklıklarında bu yıl bir adım daha atıldı. Bu ikiliye Ford da katılarak ortak bir yakıt hücreli elektrikli otomobil geliştirme kararı aldılar. 28 Ocak’ta Stutgart’ta açıklanan bu ortaklıkla bu üç otomobil üreticisi dünyanın ilk ulaşılabilir yakıt hücreli elektrikli otomobilini 2017 yılına kadar hayata geçirmeyi planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here