Yazın okulların kapanması ile şöyle bir Avrupa turu yapsam diye internetin başına oturan gençleri kötü bir sürpriz bekliyor. Kışın kampanyadan almadığınız uçak biletleri şimdi ateş pahası. Ne olacak şimdi, bir sonraki yazı mı bekleyeceğiz diyenler Avrupa turuna çıkmanın tek yolu uçak değil. Otobüsle Avrupa turu diye bir gerçek var.

Otobüsle Avrupa gezisi mi olur demeyin çarpılırsınız. Ekonomik Avrupa turu yapmak isteyenler için otobüs oldukça ideal bir alternatif. Üstelik otobüs yolculuğu ile hem ulaşımdan hem de konaklama masrafından tasarruf etmek mümkün. Malum Kayseriliyiz tasarrufu severiz. Düşük bütçelerle Avrupa‘da gezmedik yer bırakmamak için otobüs oldukça ideal bir çözüm. Yani tam da öğrenci işi.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Yeni Moda Otobüs ile Avrupa Turları

Otobusle-Avrupa-Turu

Otobüsle Avrupa turu son dönemde giderek popülerleşmeye başladı. Bir otobüs düşünün sizin gibi gençlerle, o ülke senin bu ülke benim Avrupa’yı fethe çıkmışsınız. Hayatında ilk defa yurt dışına çıkan biri bir anda Avrupa’nın en gözde şehirlerini görmüş biri olarak ülkeye geri dönüyor.

Yani özellikle ilk başta skor hedefleyenler doğru adrestesiniz. Evet biraz koştur koştur olsa da ilk defa Avrupa turuna çıkacaklara bir fikir veren önemli bir deneyim. Bizim zamanımızda yoktu böyle şeyler demeden edemiyor insan.

Otobüsle Avrupa Turu

İyi güzel, otobüsle Avrupa turu mantıklı da, Avrupa’da gezip görmeden dönmemeniz gereken yerler nereler?

Selanik

Otobus ile Avrupa turu Selanik
Atatürkün doğduğu ev

Selanik için Yunanistan‘ın İzmir’i desem yanlış olmaz sanırım. Selanik sahilinde yürürken insan kendisi İzmir Kordon’da gibi hissediyor. Ege’ye karşı Yunanların meşhur frappesini içip buralar hep bizimdi masada kaybettik demeyi unutmayın. Ayrıca Selanik’in bizde yeri ayrı.

Atatürk’ün doğduğu şehre gidip, onun evini ziyaret etmeden dönülmez. Selanik ve Halkidiki gezi notları için blog yazıma bakabilirsiniz.

Zagrep

Otobus ile Avrupa turu Zagrep

Hırvatistan Avrupa’nın en gözde tatil merkezlerinden biri olarak her geçen gün çok daha popülerleşiyor. Hırvatistan’ın başkenti Zagrep, Avrupa’da en fazla yeşil alana sahip şehir olarak ön plana çıkıyor. Ban Jelacic Meydanı, Dolac Market ve Zagrep Katedrali Zagrep’te görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ayrıca burada birisi size “Bok” derse kızmayın çünkü Hırvatça’da Bok Merhaba demek. Bu arada Zagrep gece hayatı ile de Avrupa’nın önemli başkentlerinden biri.

Budapeşte

Otobus ile Avrupa turu Budapeşte
Meşhur Budapeşte Parlamento Binası

Benim bloğumun sıkı takipçileri Macaristan‘ın başkenti Budapeşte’yi ne kadar sevdiğimi ve bu şehre ne kadar sık gittiğimi bilir. Yakında fahri vatandaşlık bekliyorum. Budapeşte Avrupa’nın en önemli müzik festivallerinden Sziget Müzik Festivali‘ne ev sahipliği yapması ile gençlerin her yaz ilgi odağı olmayı başarıyor.

Harabe barları ve ilginç bahçe konseptleri ile Budapeşte gece hayatı yaşanması gereken bir deneyim. Ayrıca Budapeşte’de gezilmesi gereken yerler de Buda ve Peşte olarak iki bölüme ayrılıyor.

Viyana

Otobus ile Avrupa turu Viyana
Hundertwasserhaus

Zamanın 2 defa kuşatıp kapısından geri döndüğümüz Avusturya‘nın başkenti Viyana’dan bari bu sefer siz eli boş dönmeyin. Mozart’ın şehri Viyana’yı gezerken kendinizi çok büyük bir açık hava müzesinde hissediyorsunuz. Her binanın önünde fotoğraf çekinmek isteyeceksiniz.

Özellikle Hükümet Binası (Rathaus) dikkatli bakanları kör edebilir. Ayrıca Hundertwasserhaus, Türkçe tercümesiyle “Binsular Evi” ve KunstHaus Wien sıradışı mimarileri ile Viyana’nın genelindeki yapılarından çirkin ördek yavrusu gibi ayrışıyorlar. Aralarındaki mesafe az olduğu için yürüyerek birinden diğerine geçebilirsiniz.

Prag

Otobus ile Avrupa turu Prag
Karl Köprüsü

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’da muhakkak bir kere görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alır. Yakınlıkları nedeniyle genelde Budapeşte, Viyana, Prag üçlemesi oldukça popüler bir turdur. Prag bir sanatçının hayal gücünün ürünüdür sanki.

Burası II. Dünya Savaşı’ndan yara almadan kurtulan nadir şehirlerden biri. Bu yüzden Prag’da gezilmesi gereken yerlerin sayısı da oldukça fazla. Karl Köprüsü üzerinde yürümeden ve Vlado Milunic ve Frank Gehry’nin (Bilbao’daki meşhur Guggenheim Müzesi’nin mimarı) eseri olan Dans Eden Evi (Fred & Ginger) görmeden bence şehirden ayrılmayın. Tabi Prag’da kazıklanmamak için dikkatli olun. Özellikle döviz büroları ve taksiler turist kazıklama konusunda ihtisas yapmışlar.

Berlin

Almanya‘nın hem en büyük şehri hem de başkenti olan Berlin’de gezilecek ve görülecek yerleri bir günde bitirmeniz pek mümkün değil. Ama bazı şehirler birden çok ziyaret edilmeyi fazlası ile hak eder. Berlin de bunlardan biri. Bu açıdan bunu ilk randevunuz gibi düşünün. O açıdan ilk intiba önemli.

Alexanderplatz şehrin bir nevi Taksim Meydanı, insanların buluşma noktası. Berlin’e gidip de Berlin Duvarı’nı görmemek olmaz. Bunun için Checkpoint Charlie ve yüzün üzerinde sanatçının duvara yaptığı çalışmaları deneyimleyeceğiniz East Side Galerie’yi görmelisiniz.

Bir güne yetiştiremezsiniz ama bir sonraki gelişinizde Pergamonmuseum yani Türkiye’den kaçırılan Bergama Müzesi’ni de görebilirsiniz. Berlin’de özellikle bisikletle şehri keşfetmenizi öneririm. Ayrıca şehrin metro ağı da oldukça iyi ama çok ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim.

Amsterdam

Otobus ile Avrupa turu Amsterdam

Günahlar şehri denince dünyada aklıma gelen iki şehri var: biri Las Vegas diğeri de Hollanda‘nın başkenti Amsterdam. Amsterdam’da turistik fuhuş merkezi Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi) ve hafif uyuşturucuların kullanımı ve satışına izin verilen coffee shoplar şehrin bu algısında baş rolü oynuyorlar.

Ancak Amsterdam sadece bunlardan ibaret değil. Bir kanallar şehri olması nedeniyle bir bakıma Venedik ile de benzeşir. Hatta şehirde Venedik’ten çok daha fazla kanal bulunur. Şehirde gezerken bisiklet yollarında takılmamaya özen gösterin. Bir bisikletli size çarparsa suçlu siz olursunuz. Benden uyarması.

Paris

ilk seyahat karakter analizi
Eyfel Kulesi

İlk yurtdışı gezimi gerçekleştirdiğim Fransa‘nın başkenti Paris’in bende yeri ayrıdır. Paris’te gezilecek yerleri bir günde bitirmek bir yana sadece Louvre Müzesi’ni bile bir günde tam olarak gezmek mümkün değil. Ama sen Nehri çevresinde tur atıp, St Michel’de Notre Dame manzarasına dair bir kahve içmek, Tracadero’dan Eyfel Kulesi pozu çekmek Paris’te yapılacak şeyler olarak aklıma ilk gelenler.

Sacre Coeur de yine Paris’te görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Versailles Sarayı ve Disneyland şehrin dışında olduğu için onları daha uzun seyahat planlarınıza eklemenizi tavsiye ederim.

Barselona

Sadece Vicky Christina Barselona ruhunu yaşamak için bile Barselona’ya gidilmez mi? Ya da Gaudi’nin eserlerini canlı gözlerle görmek. Barselona’nın gezilecek ve görülecek yerlerinin yanında sadece kafe ve restoranlarını keşfetmek için bile Barselona’ya defalarca gelebilirsiniz.

Barselona gece hayatı sayesinde, şehirde hayat gençlere güzel. Tabi şehir iyi hoş ama yan kesicilere de dikkat etmekte fayda var. Barselona’nın hırsızları Avrupa’da nam salmış. Sonra Çok Gezen Adam uyarmadı demeyin.

Roma

Trevi Çeşmesi

Sadece İtalya’nın değil Büyük Roma İmparatorluğunun da başkentliğini yapmış olan Roma, bugün Avrupa’nın açık hava müzesi şehirlerinden biri desem abartmış olmam sanırım. Roma’da gezilecek ve görülecek yerleri gezmeye Kolezyum’dan başlayın. İspanyol Merdivenleri’ni takip edip, Vatikan’a doğru teker teker gezin.

Sakın ama sakın Vatikan’ın yanı başındaki pizzacılarda pizza yeme gafletinde bulunmayın. Hayatımın en kötü pizza deneyimini burada yaşamıştım. Ayırca Roma garı çevresindeki yan kesicilere de dikkat edin. Daha detaylı Roma gezi rehberi için blog yazımı okuyabilirsiniz.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz