Ana sayfa Otomobil Birbirinden Güzel 9 Tape (Teyp) Bilgisi

Birbirinden Güzel 9 Tape (Teyp) Bilgisi

2538
0

oto teyp 8

Son dönemde bir tape yukarı bir tape aşağı gidiyor. Aslında İngilizce bir kelime olan tape’yi Türkiye’de gündem çok farklı iken de sürekli kullanıyorduk. Ancak İngilizce okunuşunu Türkçeleştirip “teyp” diye telaffuz ediyorduk. Şimdililerde ise İngilizce yazıp Türkçe okuyarak aynı kelimeye bir başka mana daha yükledik. Ancak ben tape’nin Türkçe’deki karşılığı olan ses kaydının kullanılmasından yanayım. Bırakın tape’yi (teyp) geçmişte olduğu gibi müzik ve otomotiv dünyası kullansın. 

Bu yazıda tape kelimesi anlamını değiştirirken unutulmaya yüz tutmuş oto teyplerini ve bu teyplerle ilgili ilginç bilgileri paylaşmanın ilginizi çekip sizi mazide hoş bir yolculuğa çıkartacağını düşündüm.

vintage car radio

1) 1930 yılında Galvin Corporation ilk ticari otomobil teybini piyasaya sürüyor

oto teyp vintage

2) Şirketin piyasaya sürdüğü Motorola 5T71 model radyosu birçok popüler otomobilde kullanılmaya başlandı

oto teyp 4

3) Şirketin kurucularının Motorola markasını seçmesinin nedeni içinde Motor geçmesi idi. Çünkü şirket o zaman otomobil teknolojilerine odaklanmıştı.

oto teyp vintage 2

4) Avrupa’da ise Blaupunkt 1932 yılında ilk radyosunu bir Studebaker içine yerleştirmeyi başardı

oto teyp 2

5) Yine Blaupunkt yılında ilk FM radyoları yapmayı başardı

vintage car radio3

6) Ancak 1964’e kadar teypler yinede otomobillerde çok popüler olmayı başaramadı. Ta ki, Philips kompakt kasetleri bulana kadar

oto kaset

7) 1980’li yıllar ise oto müzik sistemlerinde rekabetin tavana çıktığı yıllar oldu.

 oto teyp 3

8) Derken oto teypleri otomobilde para eden bir meta haline gelince, hırsızların dikkatini çekti. Sırf bu yüzden bir dönem hayatımıza kızaklı teypler girdi. Onu da sadece beyin kısmı çıkartılabilen oto teypler takip etti

kızaklı teyp

9) Şimdilerde ise oto teypleri otomobillerin içerisinde akıllı bilgisayar olmaya doğru gidiyorlar. Geçmişteki o nostaljik oto teypleri ise bugün retro dizaynlarda başka görevler üstleniyor.

iPhone car radio charger

(Retro oto teyp görünümlü iPhone şarj doku)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here