Ana sayfa Güncel Mobil Seyahat Trendleri (Küresel ve Türkiye Verileri)

Mobil Seyahat Trendleri (Küresel ve Türkiye Verileri)

1369
0

Bloğumu yakından takip edenler bilir. Seyahat ile ilgili denk geldiğim araştırmaları sizlerle paylaşmayı seviyorum. Bloğumun sadece bir seyahat tavsiyesi sitesi değil aynı zamanda seyahat ile ilgili istatistik ve araştırmaların da bulunduğu bir başvuru adresi olmasını istiyorum. İşte bu kapsamda performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo, mobil tüketici davranışlarına ışık tutan 2014 4. Çeyrek Mobil Ticaret Raporu (Mobile Commerce Report)’nun sonuçlarını sizlerle paylaşıyorum. Daha detaylı bilgiler için rapırun üzerine koyduğum linke tıklayabilirsiniz. Tüm dünyada yapılan e-ticaret işlemlerinin yüzde 30’unun mobil üzerinden gerçekleştirildiği sonucuna ulaşan rapor, farklı sektörlerle ilgili Türkiye bazında rakamları da içeriyor. Criteo Mobil Ticaret Raporu’nda yer alan veriler, mobil ticaretin artık geleneksel yöntemleri geride bıraktığını çarpıcı bir biçimde gözer önüne seriyor.

Criteo’nun üç binden fazla bireysel e-ticaret, perakende ve seyahat reklamverenlerinden aldığı işlem seviyesi verilerine dayanarak hazırlanan raporda öne çıkan dikkat çekici veriler ise şu şekilde sıralanıyor:

Mobil Seyahat İçin Küresel Bulgular:

mobil seyahat 3• Mobil artık sadece araştırma için değil, aynı zamanda satın alımlar için de kullanılıyor: Mobil geri dönüş oranları tüm cihazlar ve satış kategorilerinde oldukça yüksek bir seyir izliyor.

• Akıllı telefonlar artık tabletlerden daha yüksek oranda işlem sağlıyor: Mobil satın alımlarının %53’ü, mobil seyahat alımlarının ise %66’sı akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

• Ortalama mobil sipariş değeri, masaüstü değerine çok yakın bir seyir izliyor.

• Android cihazlar, tüm akıllı telefon işlemlerinin üçte birinden fazlasını oluşturuyor: E-ticaret işlemlerinde Android cihazlarının toplam payı, pek çok ülkede (Almanya, İtalya, İspanya, Brezilya, Güney Kore) iPhone’ların payından daha yüksek olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil Seyahat Türkiye için Bulgular:

mobil seyahat 2•Türkiye’de seyahat kategorisindeki satın alımların %19’u mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

• Seyahat kategorisinin ardından mobil satın alımları, %17 ile en çok perakende alanında görülüyor.

• Mobilden yapılan seyahat ve perakende alımlarını sırasıyla %11,28 ile güzellik/sağlık, %7,66 ile fiyat karşılaştırmaları, %5,8 ile spor ürünleri, %4,65 ile ev gereçleri/dekorasyonu ve bahçe işleri izliyor.

• Mobil satın alımlarında %3 ve altında seyreden kategoriler ise sırasıyla büyük mağazacılık/perakende grupları (%3,71), moda/lüks tüketim ürünleri (%3,44), bilişim/ileri teknoloji ürünleri (%3,11) ve çiçekçilik/hediye (%2,09) olarak karşımıza çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here