Ana sayfa Otomobil Mini’nin Kafa Karıştıran Konsepti: Mini Superleggera

Mini’nin Kafa Karıştıran Konsepti: Mini Superleggera

1590
0

1959 yılında Sir Alex İsigonis’in hayata geçirdiği ikonik çizgiler bugün bile dönemine öncülük etmeye devam ediyor. İngiliz otomobil markası Mini’nin o günden bugüne tasarım çizgisi pek değişmedi. BMW İngiliz’lerin bu ikonik markasını yeniden canlandırma kararı aldığında da markanın 1959 yılında tasarlanan o çizgilerine saygı duyarak Mini’nin yeni çizgilerine hayat verdi. Ancak görülen o ki, Alman otomobil üreticisi için yeni birşeyler denemenin zamanı gelmiş. Mini’nin yeni konsepti Mini Superleggera değişim mi geliyor diye sorgulamamıza neden oluyor.

Mini’nin Konsept Otomobili Mini Superleggera

Mini geçtiğimiz günlerde 2 kişilk roadster konsept otomobili Mini Superleggera’yi tanıttı. Otomobilin tasarımı yıllardır alışılmış Mini tasarımının DNA’sını taşısa da oldukça radikal değişiklikler gözden kaçmıyor.

Mini’nin Patronu (BMW Yönetim Kurulu’nda Mini’den Sorumlu Üye) Peter Schwarzenbauer, ‘Başarılı bir markayı yönetmek için araştırmaya asla ara vermemelisiniz’ diyor.

Mini’nin konsept otomobili Superleggere Milanolu tasarım şirketi Carrozzeria Touring Superleggera ile işbirliği sonucunda hayata geçti. 80 yıllık tasarım şirketi hafif materyallerde uzmanlaşmış, el işçiliği ile otomobil tasarlayan bir şirket. Zaten Superleggera da İtalyanca da süper hafif anlamına geliyor.

Mini Superleggera aynı BMW’nin i serisinde olduğu gibi elektrikli bir otomobil ve fiber karbon (hafif malzeme) kullanılarak üretilmiş.

Alman lüks otomobil üreticisinin İngiliz markası Mini’de İtalyan tasarım anlayışı ile yeniden bir dil oluşturması aslında oldukça radikal bir iddia hele de söz konusu tasarımı ile ün salan Mini olunca. Ancak yeni tasarım da şimdiden birçok otoritenin dikkatini çekmiş durumda.

Mini Superleggera Fiyatı

Halihazırda BMW, bu konseptin serü üretime geçip geçmemesi konusunda net bir karar vermiş değil. Ancak olası bir seri üretim durumunda aracın fiyatının Avrupa’da 35 bin Euro’dan başlaması bekleniyor.

Mini için oldukça sıradışı bir tasarıma sahip Superleggera’nın tasarımını yapan İtalyan tasarım atolyesi Carrozzeria Touring Superleggera’da yaşanların perde arkasını öğrenmek için de “Mini Superleggera’nın Perde Arkasi” yazımı okuyabilirsiniz.

Mini Superleggera’nın Perde Arkası

 Mini Superleggera Fotoğrafları


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here