Ne Test Ettik? Mazda 3 1.6 MZR Activematic
Özelliği Ne? Mazda’nın Türkiye’de en çok sattığı serisi
Gücünü Nereden Alıyor? 1,6 litre benzinli 105 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? Otomobilin hızlanma konusunda çok da iyi olduğu söylenemez. 100 km hıza 13,1 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Ford Focus, Opel Astra
Nesini Sevdik? Otomobil üst segment otomobillerin konforunda bir sürüş deneyimi sunuyor
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Otomobil üreticilerinin terk etmeye başladığı 4 ileri otomatik vitesi teknolojisini kullanıyor olması.
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 9,9 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 6 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 7,4 litre

Mazda Hakkında

Mazda genel olarak dış tasarımları ile tüketici tarafından beğenilen bir marka. Hatta öyle ki, 1990’lı yıllarda ön farları açılıp kapanan Mazda’lar Türkiye’de çok ciddi sükse yapmıştı. Tofaş otomobillere alışmış Türk halkı için Mazda o zaman devrim niteliğinde bir tasarım ile gelmişti. Tabi Gümrük Birliği sonrası Alman ve Fransız markalarında  pazar gelmesi ile Mazda’nın sükseli yılları uzun süremedi.

Mazda Tasarım

Ancak o günden bugüne Mazda süksesini kaybetse de tasarımdaki DNA’sını hep korudu. Mazda tasarımları her zaman beğenildi. Mazda 3 de bugün için bu anlamda yakışıklı bir otomobil. Ancak Türkiye’de en çok rekabetin döndüğü orta segmentte neredeyse yakışıklı olmayan otomobil kalmadı. Hatta bu segment tam anlamıyla güzellik yarışmasına döndü. Bu yarışmada ise Mazda 3’ün taç giymesi zor.

Mazda 3 Sürüş İzlenimi

Mazda 3’ün içine bindiğinizde ise orta segment bir otomobilden çok sanki bir Mazda 6’daymışsınız hissine kapılıyorsunuz. Her ne kadar iç tasarımı segmentine göre teknolojik oyuncaklar konusunda sınırlı olsa da size verdiği his iyi.

Otomobil özellikle yokuşlarda ve ani hızlanmalarda pek keyifli değil. Bu segmentte çok daha seri otomobiller var. Ancak ben hız değil konfor arıyorum diyorsanız Mazda 3 tam da size göre. Otomobil yumuşak süspansiyonları ile tüm darbeleri emiyor ve sizi yormuyor.

Not: Bu yazı 19 Nisan 2012 tarihinde Bloomberg Businessweek Türkiye için kaleme alınmıştır. Ama o halinin üzerinde çeşitli eklemeler yapılmıştır

Mazda 3 ile Ford Focus’un Fifth Gear Videosu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here