Ana sayfa Güncel KLM’nin Kayıp Eşyaları Bulan Köpeği Gerçek mi?

KLM’nin Kayıp Eşyaları Bulan Köpeği Gerçek mi?

1892
0

Hollanda Kraliyet Havayolları KLM‘in geçtiğimiz günlerde internette yayınlanan bir videosu oldukça ilginçti. Video’ya göre KLM Amsterdam Schipol Havalimanı‘nda Kayıp Eşyalar Takımı’nda Scherlock isimli bir köpek çalıştırıyor. Bu köpek, uçakta unutulmuş bir eşyayı koklayıp en hızlı şekilde eşya sahibi havalimanı terketmeden buluyor. Bu video doğal olarak birçok global yayında, hatta Türk basınında da yayınlandı. Ancak bu video gerçek miydi?

Factually.gizmodo.com’un haberine göre bu bir reklam kampanyasından başka bir şey değil. Bu reklam filmi KLM’in reklam ajansı DDB & Tribal tarafından önerilmiş. Aslında köpek Kayıp Eşyalar Bürosu’nun maskotu. Gerçekte ekibin bir parçası değil. Ancak film ile aslında ekibinin kayıp eşyaları bulmakta ne kadar hassas davrandıkları anlatılmaya çalışılıyor. Tabi yerseniz 🙂

Not: Ben bu yazıyı yayınladıktan sonra sosyal medya hesaplarımdan da doğal olarak paylaştım. Bu paylaşımlarım sonrasında KLM’den bana geri dönüş oldu. Şirketin resmi global twitter hesabından gelen açıklamada bu köpeğin gerçekten işe alınmadığı bir reklam filmi olduğu teyit edildi. Verilen cevapta “Kayıp eşya servisimizin ne kadar hassa olduğunu göstermek amaçlı sadece Osman. Birçok iş başvurusu da alıyoruz aynı zamanda 🙂 ” deniyordu. Markanın tüm içtenliği ile cevap vermesi esprili dili oldukça başarılı. Ayrıca sonradan yakın bir arkadaşımın işaret ettiği diğer bir detay ayrıca dikkate değer. Bana cevap veren hesap KLM’in global Twitter hesabı idi ve Türkçe olarak yanıt veriyordu. Bugün THY’nin global twitter hesabından Hollandalı bir kullanıcıya Flemence yanıt vermesi gibi bir şeydi bu. Ben girip Twitter hesaplarına baktığımda KLM2in birçok farklı dilde insanlara cevap verdiğini gördüm. Her ne kadar arada hatalı cümleler oluyor olsa da, insanlara ingilizce kolaylığına kaçmadan ana dillerinde yanıt verme gayreti bence takdire şayan.

KLM twitter

Öte yandan bu videonun bir pazarlama aracı olduğunu farketmeden direk habere atlayan birçok da yayın oldu. Üstelik bu sefer sadece yerli yayınlarımız değil, birçok global olarak bilinen mecralar da pazarlamacıların tuzağına düştü. Bakın bunlardan birkaç tanesini sizinle paylaşayım.

1) İhlas Haber Ajansı’nın Haberi

Akıllı Köpek, kayıp eşyaları sahiplerine ulaştırıyor

2) Hürriyet Kelebek

Kayıpları O Buluyor

3) Huffington Post

KLM’s Lost and Found Service Uses An Adorable Dog To Deliver Forgetten Property

4) Mail Online

Lost and found just got cuter! Airline employs Sherlock the dog detective to find owners of forgotten items left on planes…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here