İstanbul, özellikle son iki yılda otel yatırımları açısından şantiyeye döndü. Özellikle tarihi yarımada otel yapımında zirve yaptı. Sultanahmet, Karaköy, Kadırga şantiye gibi. Hanlar, apartmanlar hatta konaklar butik otele dönüştürülüyor. Ancak İstanbul’a gelen mevcut turist sayısının bu kadar çok oteli doldurması mümkün değil.

Resmi verilere geçtiğimiz yıl yaklaşık 12 milyon turist İstanbul’u ziyaret etti. İstanbul dünya çapında bir turizm destinasyonu olarak ziyaretçi sayısı her geçen yıl artıyor. Ancak mevcut otel inşaatlarına bakınca ortaya garip bir tablo çıkıyor. Çünkü bu kadar çok otel ancak Paris ya da Londra’ya gelen turist kadar turist gelirse doldurulabilir.
Bu düşündürücü tespitler Özel Belgeli ve Nitelikli Butik Otelciler Birliği Derneği (ÖZBİ) Başkanı Ufuk Arslan’a ait.

İstanbul’da Yataklar Boş

ÖZBİ Başkanı Ufuk Arslan’a göre, resmi rakamlardan yola çıkılarak bir hesaplama yapılırsa otelcilik sektörünün yakın bir zamanda daralma yaşanacağını öngörüyor. Arslan’a göre İstanbul’da Turizm Bakanlığı’ndan belge almış 150 bin yatak bulunuyor. 50 bin yatak da izin almak için sırada bekliyor. Buna ilçe belediyelerinden ruhsat olarak otel hizmeti veren en az 100 bin yatağı da eklemeniz mümkün. Bu da İstanbul’da yaklaşık 300 bin yatak sayısına tekabül ediyor.

Arslan “Bu rakamlara günlük kiralık ev sistemindeki yatak sayısı dahil bile değil. İstanbul’a gelen turist kısa süreli kalıyor. 300 bin yatak yılda 109 milyon turist demektir. Her turistin iki gece kaldığını varsaysak bile bu rakam 54 milyon turist eder. İstanbul bu kadar turist çekmiyor ki! Kontrolsüz ve plansız inşa edilen otellerin, verilen izinlerin faturasını otelciler çok yakın bir zamanda ödeyecekler” diyor.

İstanbul’da 365 Gün Geceleme Olmaz

ÖZBİ yetkililerine göre, 300 bin yatağın dolması için İstanbul’a 109 milyon turist gelmeli Çünkü otel geçici konuttur. 300 bin yatak kapasitesinin hesabı da yine geceleme üzerinden yapılır. 300 bin yatağın dolması demek 300 bin geceleme demektir. Bunu bir yıla tekabül eden 365 gün ile çarparsak ortaya 109 milyon 500 bin geceleme rakamı çıkıyor. İstanbul’daki oteller Antalya’dakilerin aksine kısa konaklamaların yapıldığı şehir otelleri. Kalan Türk müşterilerin sayısı sınırlı. Dolayısı ile bu yatakların en büyük müşterisi yabancı turistler. Diğer bir deyişle bu yatakları ancak turistler doldurabilir. Örneğin, Sultanahmet bölgesindeki otellerde neredeyse hiç yerli turist kalmaz. Bu kadar çok otelin ayakta kalabilmesi için yatakların dolması yani daha çok turistin İstanbul’a gelmesi gerekiyor.

3 YORUMLAR

  1. Türk Turizminde plansız gelişme doğrudan Obez büyüme karakterine yol açarak, İstanbul vitrininde görücüye çıkmaktadır Osman Bey! Fakat bahsedilen rakamlar ve yorum çok abartılı. Yıllık doluluk %50’ye düşürülüp, yerli gecelemeler de devreye sokulunca, şişkin hesap olan 109 milyonun 25-30 düzeyinde ifade edilmesi gerekir. Ama bu da mevcudun 2 katıdır ve durum gerçekten vahimdir. Fakat Şampiyon turizmcilerimiz her türlü krizin üstesinden gelecek kabiliyette olup, bu ciddi sorunu da mutlaka çözecektir. Zaten yatırımda temel amaç (geniş çapta) turizm hizmeti değil Rant olduğundan, boş kalsa da Oteller bizim değil midir? Fakat bu furyada ciddi bir haksız rekabet oluşmakta, gerçek hizmet ve turizm gözeten “profesyonel oteller” sürekli yaşam savaşı vermek zorunda kalmakta, fiyatlar ve kalite paralelinde ciddi bir “imaj erozyonu” sürdürülmektedir. Turizmin geleceğini de ipotek altına alan bu unsurlar, gerçek tehditleri oluşturuyor.

    • Zafer Bey siz rakamlar konusunda benden çok daha bilgilisinizdir. Ben de bana ulaşan rakamlar doğrultusunda bu yazıyı paylaştım. Ancak sizin de bahsettiğiniz üzere yine de ortada plansız ve orantısız bir büyüme var. Bu da doğal olarak İstanbul’da otel fiyatlarını düşüren yani kaliteli otellere zarar veren bir olgu. Bugün Antalya’da yaşanan fiyat sorunu İstanbul’da yaşanmamalı. İstanbul tüm negatif uğraşlarımıza rağmen marka bir şehirdir. New York, Paris, Londra’dan sonra en yüksek fiyatlanması gereken destinasyondur. Ancak bu mantıkla bazı inşaatçıları zengin etmek adına güzelim İstanbul’u ederinin altına gitmeye zorluyoruz gibi geliyor bana.

  2. Hesap doğru değil. Hizmet sektöründe hele ki otelcilikte 100% utilizasyon bir hayal. En iyi ihtimalle 80% utilizasyon beklemek gerekir. Ortalama geceleme en fazla 2 olur ancak yerli konaklama hesaba katılmamış. Ayrıca 50bin yatak daha bekleniyor.Yani hesap 250K üzerinden olmalı ki orada da 100K ilçe belediye onayı overdose olmuş.Esas sorun özellikle beylükdüzü bakırköy hattına yapılan binlerce 1+1 veya 2+1 konutta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here