Kasım ayında Türk Hava Yolları’nın daveti üzerine Şiraz’a gittim. Buraya adım atar atmaz ilk dikkatimi çeken şey İran otomobilleri idi. Daha havalimanından çıktığımızda bizi bekleyen minibüsten, havalimanında ve kaldığımız otelde gördüğüm İran otomobilleri dünya genelinde ve Türkiye’de gördüğümüz otomobillerden oldukça farklı idi.

mercedes iran otomobilleri şiraz 1
Otelimizin önünde karşımıza çıkan Mercedes limuzin.
mazda kamyonet iran otomobilleri şiraz
Şiraz’da Vekil Hamamı önünde rastladığımız bir Mazda kamyonet. Mazda’nın müzesinden davet bekliyordu 🙂

Birçok büyük Avrupalı üreticinin otomobillerine sokaklarda pek rastlamıyorsunuz. Rastladıklarınız da daha çok müzeye kaldırılmaya aday modeller oluyor. Bunun yerine İran’da üretilen ya da markaları İran’a ait İran otomobilleri görülüyor. Bu İran otomobilleri İran dışında, Suriye, Irak gibi civar ülkeler ile Rusya, Venezuella gibi ülkelerde de karşınıza çıkabilir. Tabiki de bu sıklıkta değil.

hyundai iran otomobilleri
Şiraz seyahatimiz boyunca servisimiz bir Hyundai otobüs idi. Tabi bu otobüs Güney Kore’de tarihi eser olarak müzeye kaldırılabilir

İran Otomobilleri ve Markaları

İran pazarı kapalı bir pazar olduğu için kendi otomobil markalarını üretiyor. Saipa ve Khadro ülkenin en büyük İran otomobil markaları. Tabi ülke ekononimisi kapalı olsa da yabancı yatırımcının girmesi için bazı imkanlar sunulmuş.

1) Khadro (İran Otomobilleri)

60lı yıllardan 90lı yıllara kadar İran'ın en popüler otomobili olan Paykan
60lı yıllardan 90lı yıllara kadar İran’ın en popüler otomobili olan Paykan

1962 yılında Ali Akbar Khayami ve Mahmoud Khayami tarafından kurulmuş Khadro’da Fransız Peugeot ile ortak çalışıyor.Markanın ürettiği modeller genellikle Peugeot modellerinin platformu üzerinde üretiliyor. Markanın özellikle 1960 yıllarda ürettiği Paykan modeli Şiraz gezim esnasında sıkça karşıma çıkıyordu. Bu otomobil 90 yıllarda bu otomobilin yerini Samand modeli almış. Türkiye’de de distribütör aracılığı ile Soren ve Pars modelleri satıldı. Khodro ayrıca çevre ülkelere de otomobil ihraç ediyor.

2) Saipa (İran Otomobilleri)

Saipa İran'ın en büyük ikinci otomobil markası
Saipa İran’ın en büyük ikinci otomobil markası

saipa iran otomobilleri thy şiraz

İran’ın ikinci büyük otomobil markası olan Saipa da 1960 yıllarda üretimine bir diğer Fransız otomobil üreticisi Citroen’in lisansı ile otomobil üretmeye başlamış. Bugün birçok Koreli otomobil üreticisi de üretim yapan Saipa’nın kendi modelleri ve kendine ait motor teknolojisi de mevcut.

İran Otomobilleri ve Sanayisi

İran bugün 2 milyonluk otomobil üretimi ile dünyanın en büyük 15 otomobil üreticisinden biri. Ülke pazarı da oldukça büyük. Ancak bu pazarda otomobil satabilmek için İran pazarında üretim yapıp, bu üretime de İranlı bir şirketi ortak yapmak gerekiyor.

şiraz kamyonet atm iran otomobilleri
Şiraz’da Şah Cerağ Türbesi önünde karşımıza çıkan bu kamyon mobil bir ATM olarak kullanılıyor. Oldukça ilginç bir fikir olarak dikkatimizi çekti.

İran’a Otomobille Gitmek

İran’a otomobille gitmek pek önerilecek bir durum değil. İran’da trafik kurallarına saygı Türkiye’ye kıyasla bile çok kötü. Bu yüzden burada kaza yapma ihtimaliniz çok yüksek. Ayrıca otomobilinizle kaza yaptığında ona uygun orijinal yedek parça ve tamirci bulmakta da sorun yaşayabilirsiniz.

İran’da Otomobil Kiralama

Bunun yerine araç kiralayabilirsiniz. Ancak bu da pek önerilen bir durum değil. Ama illa da ben araba kiralamak isterim diyorsanız bu linki tıklayabilirsiniz. Kendinizi tehlikeye atmak yerine şöförlü İran otomobili kiralamak ya da taksi ile gezmek en mantıklı çözüm olabilir. Benzin fiyatları ucuz olduğu için taksiler oldukça ucuz. Neredeyse ülkeyi taksi ile bile gezseniz çok pahalı tutmayabilir.

İran Otomobilleri vs Vespa

Vekil Camii önünde karşımıza çıkan bir Vespa
Vekil Camii önünde karşımıza çıkan bir Vespa

İran’da dikkatimi çeken bir diğer şey de bolca motosiklet kullanımıydı. İran otomobilleri kadar müzelik Vespalar ve adını bile bilmediğim motosikletler dikkat çekici idi.

honda motosiklet iran otomobilleri şiraz
İlginç bir Honda motosiklet 🙂

vespa iran otomobilleri motosiklet şiraz 2 vespa iran otomobilleri motosiklet şiraz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz