Ana sayfa Otomobil Hidrojenli Otomobil Hyundai ix35 Fuel Cell Geliyor

Hidrojenli Otomobil Hyundai ix35 Fuel Cell Geliyor

1647
0

Yolculuk için her şey hazırdı. Gidilecek rota gözden geçirildi. Oslo’dan başlayacak yolculuk Monaco’da sona erecekti. Eğer bu yolculuğu tamamlamayı başarabilirlerse otomotiv tarihine altın harflerle isimlerini yazdıracaklardı. Ve Hyundai ekibi 2500 kilometrelik bu yolculuğu hidrojen yakıt hücreli Hyundai ix35 Fuel Cell ile Avrupa’daki mevcut hidrojen dolum istasyonlarını kullanarak tamamlamayı başardı.

Aslında dünyada birçok otomotiv üreticisi alternatif yakıtlı otomobiller üzerine uzun yıllardır çalışmalar yapıyor. Hidrojen hücreli otomobiller de bunlardan biri. Ancak şimdiye kadar fuarlarda görmeye alışık olduğumuz bu otomobilleri üreticiler seri üretimi yapabilecek maliyetlere düşürmeyi başaramadılar. Koreli otomotiv devi Hyundai bu yarışta Hyundai ix35 Fuel Cell ile ön plana çıkmayı hedefliyor. Şirket 2015 yılına kadar dünyada hidrojen yakıt hücreli otomobillerin seri üretimine geçen ilk marka olmayı hedefliyor.

3 Milyon Km Boyunca Test Edildi

Hyundai Otomotiv Grubu Başkanı Mong-Koo Chung, yakıt hücresi programını şirketin en öncelikli programı olarak belirledi. Şirket çevre dostu araçlar geliştirmek için Güney Kore’nin Mabuk şehrinde kurduğu Ar-Ge merkezinde yüz milyonlarca euro harcayarak 14 yılda mevcut Hyundai ix35 Fuel Cell’i geliştirdi. Bu proje dahilinde araçlar, Avrupa, ABD ve Kore’de farklı yol ve hava şartlarında 3 milyon kilometreden fazla yol yaparak test edildi. Hyundai ix35 Fuel Cell hidrojenle çalışıyor. Hidrojen, havadaki oksijenle tepkimeye girdiği sırada açığa çıkan enerjiyi yakıt hücreleri elektrikli motora yönlendiriyor ve aracın hareket etmesi sağlanıyor. Bu tepkime sonrasında otomobilin egzozundan sadece su ve su buharı açığa çıkarak çevreye hiç zarar verilmemiş oluyor.

2015 yılına kadar, Hyundai’nin dünyadaki en büyük entegre otomotiv üretim tesisi unvanına sahip olan Ulsan Fabrikası’nda üretimine başlanan ix35 Fuel Cell’lerden toplam bin adet bantlardan inmiş olacak. Yapılan anlaşmalar doğrultusunda ix35 Fuel Cell’lerden oluşan filolar ilk olarak Danimarka ve İsveç’teki belediyelerle kamu hizmetinde kullanılmaya başlandı bile. Ayrıca Güney Kore, Amerika ve çeşitli Asya ülkelerinde de deneme sürüşleri gerçekleştiriliyor. Hyundai, 2015 yılından itibaren de yıllık 10 bin adetlik hedefle ix35 Fuel Cell’lerin seri üretimine başlamayı hedefliyor.

İBB’dden Hidrojenli Otomobiller İçin İstasyon Yatırımı

Bu yapılan deneme sürüşlerinden biri de geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta (Bu yazı 2013 yılında yazılmıştır) İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi’nin (ICHET) katkılarıyla hidrojen emisyonlu otomobiller ve tekneler için istasyon kurdu. Türkiye, Avrupa’da Norveç, İzlanda, İngiltere, İsveç ve Almanya’dan sonra hidrojen istasyonu açan ilk ülkelerden biri oldu.

UNIDO – ICHET adına konuşan James Wetherilt de ” Bugün açılışını yaptığımız tesis çalışmalarımızın son örneği. Buradaki dolum istasyonu otomobil, otobüs ve teknelere hidrojen yakıtı dolumu yapabilecek. Bu proje İstanbul’un dünya hidrojen haritasında yerini alabilmesine yönelik ICHET iş planında çok önemli bir yere sahiptir” diyor. Haliç’in kenarında İspark’a kurulan hidrojen yakıt dolum istasyonunda İBB Başkanı Kadir Topbaş bu otomobili test etti. Kadir Topbaş, gelecek kuşaklara yaşanabilir kentler bırakmak istediklerini belirterek, doğa dostu hidrojen otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte istasyonların sayıları da arttırılacağını söyleyen Kadir Topbaş, “Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir bir çevre oluşturmak yönünde çalışmaları var. Türkiye’de de bu yönde ilk adımı atarak ilk hidrojen dolum tesisini açıyoruz” diyor.

Hyundai ix35 Fuel Cell Teknik Özellikler

Hyundai ix35 Fuel Cell, sürüş özellikleri ve performans olarak standart ix35 ile aynı, ancak günümüzdeki elektrikli araçlardan daha verimli. Hidrojen dolumu yine yakıt dolumu gibi birkaç dakika süren ix35 Fuel Cell, 0’dan 100 km’ye 12,5 saniyede ulaşıyor. Maksimum 160 kilometre hıza çıkabiliyor. Tam basınçla (700 bar) dolum yapıldığında 588 kilometre yol yapabiliyor. Ancak İstanbul’daki dolum tesislerinde basınç 350 bar olduğu için bu menzilin yarı yarıya düşeceği göz ardı edilmemeli. Otomobil yaklaşık 12,5 TL’lik hidrojen ile 120 kilometre gidiyor. Tabii Türkiye’de benzin fiyatlarında da vergi olmasa bugün yollardaki içten yanmalı motora sahip otomobiller de fiyat mesafe anlamında aynı performansı sunabilirler.

Hyundai ix35 Fuel Cell Fiyatı Ne Olacak?

Öte yandan hidrojenli otomobiller için en büyük soru işareti fiyatlarının ne olacağı. Şimdiye kadar birçok markanın bu konuda çalışma yapmalarına rağmen otomobillerini pazara sunamamalarının başlıca nedeni bu otomobillerin yüksek maliyeti. Bu konuda Hyundai yetkilileri de şimdilik bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Maliyetler hala çok yüksek ve 2015 yılına kadar Koreli üretici maliyetleri olabildiğince aşağı çekmeyi hedefliyor. Ancak bu otomobilin ilk yıllarda yüksek maliyetlerinde dolayı geniş kitlelere ulaşması pek de olası değil. İlk yıllarda bu otomobilin satışlarının Danimarka ve İsveç’te olduğu gibi kamu inisiyatifiyle artması beklenebilir.

Ayrıca Hyundai’ın hidrojen yakıt hücreli otomobil projesine ix35 modeliyle başlaması markanın öncelikli pazar olarak Avrupa’yı gördüğünün bir göstergesi. İx35 Koreli üreticinin i30’dan sonra Avrupa’da en çok sattığı model. Üstelik çevresel teşvikler konusunda en duyarlı kıtanın Avrupa olduğu da bir gerçek. Zaten şirket bu yıl ix35 Feul Cell serüvenini Oslo’dan başlatarak bu durumu gözler önüne serdi. Her ne kadar Oslo’dan başlayan serüven Monaco’da sona ermiş olsa da Hyundai için bu yolculuk daha yeni başladı ve alınacak daha çok yol var.

Hyundai ix35 Fuel Cell Teknik Verileri

Tek dolum ile menzil
588 km
Maksimum hız
160 km/s
Hızlanma, 0’dan 100 km/s’ye
12.5 saniye
Yakıt
Hidrojen (700 bar, 5.6 kg)

Hidrojen Dolum Tesisi Verileri

65 kilogram
Tesisin günlük üretim kapasitesi

25 araç
Günlük araç dolum kapasitesi

12,5 TL/kg
Hidrojen üretim maliyeti

120 km
Hidrojen ile çalışan otomobilin 1 litre hidrojenle menzili

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here