Ana sayfa Otomobil Henry Ford’un Seveceği 10 Efsane Otomobil

Henry Ford’un Seveceği 10 Efsane Otomobil

1567
0

ford t

‘İnsanlara sorsaydınız daha hızlı koşan atlar isterlerdi’ der Henry Ford ama o bu isteği daha iyi yorumlayıp otomobiller üretir. Ford’un ve otomotiv dünyasının efsanesi Henry Ford’un otomobil dünyasına kattıkları unutulamaz. Aynı söylemleri gibi. Bu sözlerden en ilginç olanlardan biri de kendisine gelen eleştiriler sonrasında olur. Tek renk otomobil ürettiği ve insanları bu konuda dinlememekle eleştirillir. O da ‘Siyah olmak koşulu ile müşteriler alacakları otomobilin rengini seçebilirler’ der.

Bugün markaların renk konusunda tutumu Henry Ford gibi sert değil. Hatta aklınıza gelen her renkte otomobil sahibi lmak mümkün. Ancak yine de tüketicilerin en popüler tercihleri arasında siyah otomobiller yıllardır en üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Eğer siz de henry Ford gibi siyah otomobil tutkunu iseniz bu otomobiller sizin de hoşunuza gidecek. Bu arada da insanlar neden siyah renk otomobilleri tercih ediyor anlatacağız.

1) 1951 Ferrari 212 Touring Barchetta    

1951 Ferrari 212 Touring Barchetta

Siyah teslimiyetin rengi. Rahipler Tanrı’ya teslim olduklarını göstermek için siyah elbiseler giyiniyorlar

2) Porsche Speedsteer

porsche speedsteer

Siyah otomobiller de insanların bilinç altında bir bakıma sürücüsüne teslim olan otomobiller olarak algılanıyor olabilir.

3) Pegaso Z102 B 2.8 Saoutchik Coupe                                          Pegaso Z102 B 2.8 Saoutchik Coupe

Ayrıca siyahın güçlendirici bir etkisi var. Özellikle erkekler de kendilerini güçlü hissettiren otomobilleir tercih ediyorlar

4) Masserati

masserati

Birçok renk belli yıllar trend olsa da bu trendler uzun süre sürmüyor oysaki siyah renk her zaman moda olmayı başaran bir renk

5) Austin Healey 1004 V8

Austin Healey 1004 V8

Siyah özellikle makam aracı gibi araçlarda otomobile çok daha prestij katan bir renk

6) 1968 Oldsmobile Triple Black Toronado 455 V8 – Car Pictures1968 Oldsmobile Triple Black Toronado 455 V8 - Car Pictures

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde siyah otomobiller ikinci elde de diğer renklere göre çok fazla değer kaybına uğramıyor.

7) 1956 Heinkel Kabine 153

1956 Heinkel Kabine 153

Ancak siyah renkli otomobillerin kaza oranları diğer otomobillere göre çok daha yüksek

8) 1957 Lister Jaguar

1957 Lister Jaguar

Gündüz siyah otomobiller diğerlerine göre yüzde 12 oranında daha fazla kaza yaparken bu oran akşamları yüzde 40’ları geçiyor.

9) 68 Hemi Barracuda

68 Hemi Barracuda

Türkiye gibi tozun çamurun yoğun olduğu ülkelerde siyah otomobiller tozu göstermesi nedeniyle aslında pek de sürücüler için iyi bir tercih değil.

10) Bentley Barnato Roadster 

Bentley Barnato Roadster 1

Bir dönem Kaliforniya eyaletinde siyah otomobiller güneşi daha çok emdiği ve küresel sınmaya neden oldukları için yasaklanmaları gündeme geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here