Ana sayfa Brezilya En Fanatik Taraftar İngiltere’de, En Bonkörler Almanya’da

En Fanatik Taraftar İngiltere’de, En Bonkörler Almanya’da

2760
0

trophy-for-fifa-world-cup-2014

Avrupalı futbol tutkunları, bu yaz tatillerini 20. Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Brezilya’da geçirecek. Peki kupanın Avrupalı favorilerinden hangisi en çok taraftar desteğine sahip olacak? Hangi ülkenin taraftarları uçak biletlerine daha fazla para harcadı, hangi şehirlerdeki otellerde bir kişilik bile yer kalmadı? ‘Seyahat sitesi KAYAK.com.tr’nin gerçekleştirdiği ‘Dünya Kupası Turizmi’ araştırması birçok soruya yanıt veriyor.

FBL-WC2014-BRAZIL-FIFA-BRAZUCA

Kayak.com.tr araştırması kapsamında, Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi kupanın Avrupalı favorilerini destekleyen taraftarların Brezilya’ya yönelik uçuş ve otel aramaları incelendi. İnceleme sonucunda, hangi ülke taraftarının kupaya en yoğun ilgiyi gösterdiği, hangi şehirlerin kupa turistleri açısından daha popüler olduğu ve hangi taraftar grubunun kupa için daha fazla para harcadığı başta olmak üzere pek çok ilginç bilgiye ulaşıldı. Araştırmadan en dikkat çekici başlıklarsa şöyle:

ADALI TARAFTARLAR “BİZE HER YER İNGİLTERE” DİYOR

England fans give colourful support to their team at Wembley last night.

İngiltere’den Brezilya’nın farklı şehirlerine yönelik yapılan uçuş aramaları, bir önceki yıla göre yüzde 697 oranında artış gösterdi. Fransa yüzde 563 artışla ikinci, Almanya yüzde 554 artışla üçüncü, İspanya yüzde 423 artışla dördüncü sırada yer aldı. Listenin son sırasındaki ülkeyse, yalnızca yüzde 147’lik artışın yaşandığı İtalya oldu. Böylece İngiliz taraftarlar, ‘ölüm grubu’ olarak adlandırılan zorlu grupta ilk ikiye kalma mücadelesi verecek takımlarına “Asla yalnız yürümeyeceksin” mesajını net bir şekilde iletmeyi başardı.

KUPA TURİZMİNİN MERKEZİ RIO

rio-de-janeiro

Beş ülkedeki taraftarlarının en çok uçuş aradığı şehir yüzde 47’yle Rio de Janeiro olurken, Sao Paolo ile Almanya, Fransa ve İspanya’nın pek çok maçını oynayacağı Salvador, final maçının oynanacağı efsanevi Maracana Stadyumu’na ev sahipliği yapan Rio’yu takip etti.

UÇAĞA EN ÇOK PARAYI ALMANLAR ÖDEDİ

alman taraftar dünya kupasi

Uçak biletlerine en az para ödeyen ülke, ortalama 775 Euro’luk gidiş dönüş fiyatıyla İngiltere oldu. İngiltere’yi 820 Euro ile İtalya 821 Euro ile İspanya ve 842 Euro’yla Fransa takip etti. Biletlere en çok parayı ise ortalama 861 Euro ile Almanlar ödedi. Özetle Almanlar, İngilizler’den yaklaşık yüzde 9 oranında daha fazla masraf yaptı.

‘MUTLULUĞUN BAŞKENTİ’ FAVORİ DESTİNASYONLAR ARASINDA

En çok otel aranan şehir yüzde 48’le Rio de Janeiro olurken, otel aramalarında en çok artışın kaydedildiği şehir, bir önceki yıla göre yüzde 2485’lik artışla Almanya, İspanya ve Fransa’nın çok sayıda maçını oynayacağı Salvador oldu. Brezilyalıların ‘mutluluğun başkenti’ olarak adlandırdığı Salvador’u yüzde 2195’le Belo Horizonte, yüzde 1700’le Fortaleza, yüzde 1152’yle Sao Paolo ve yüzde 728’le Rio de Janeiro izledi.

RIO’DA OTEL FİYATLARI TAVAN YAPTI

Rio_de_Janeiro

Otel araması yapanlar, en uygun fiyatlı seçeneklere gecelik ortalama 240 Euro’luk fiyatla Belo Horizonte ve 245 Euro’yla Salvador’da ulaştı. Sao Paolo’da ortalama gecelik fiyat 250, Fortaleza’da 270, final maçının oynanacağı Rio’da ise 290 Euro’ydu.

Fans of England's national football team hold a flag depicting English headcoach Roy Hodgson

Takımların Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandıkları tarihlerde ve kupadaki grupların belirlendiği tarihlerde uçuş aramalarında büyük artış yaşandı. Örneğin İngiliz taraftarlar, turnuvaya katılacaklarının belli olduğu 15 Ekim 2013’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 172 oranında daha fazla uçuş araması gerçekleştirdi. Benzer şekilde İtalyan taraftarların uçuş aramaları da da grup kuralarının çekildiği 6 Aralık’ta yüzde 552 artış gösterdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here