Ana sayfa Güncel Köpekler ve Memleketleri

Köpekler ve Memleketleri

1626
0

Biz Türkler insanlarla tanıştığımızda ilk sorduğumuz sorulardan birisi “Nerelisin?” olur. Bizim kültürümüzde memleket kavramı çok önemli bir yer teşkil eder. Bir ile tanıştığınızı söylediğinizde ilk duyduğunuz sorulardan biri “Nereliymiş?” olur. Sonra başlar bir memleket muhabbeti. Yok benim babam şuralı, annem buralı ama ben şurada doğduğum için buralıyım şeklinde. Bu da yetmez memleketi üzerinden insanlar hakkında çıkarımlar yapmaya çalışırız. Peki, her gün karşımıza çıkan, hayatımızda neredeyse insanlar kadar yer tutan köpeklerin memleketlerini merak ettiniz mi?

Açıkçası ben fazla etmemiştim. Hayatımın kısa bir döneminde Sivas Kangal besleyen biri olarak ona memleketini sormama gerek kalmamıştı. Malum babayiğit memleketi ile anılıyordu. Ancak sanırım  bazılarının sahip oldukları dört ayaklı dostları memleketi ile birlikte anılmayınca insanlar araştırma ihtiyacı duyabiliyor. Lili Chin isimli bir sanatçı bu konuya kafa yormuş. Büyük bir olasılıkla onunda memleketi böyle bir konuda araştırma yapma isteğinde etkili olmuş olabilir. Malezya doğumlu olan ve yıllarca Avustralya Sidney’de yaşayan Lili Chin 2000’li yılların başında Los Angeles’a taşınmış. (Her ne kadar Malezya’da yaşamış ya da bulunmuş olmasam da Müslüman bir ülke olması itibari ile aile bağları, hemşerilik gibi temaların orada da çok kuvvetli olacağı kanaatindeyim. Tabiki de benimkisi sadece bir önyargıdan ibaret de olabilir. Bunu gidip görene kadar bilemeyeceğim.)

Öte yandan Lili Chin’e dönecek olursak, kendisi Los Angeles’ta Warner Bros, Carton Network gibi yayınlara animasyonlar tasarlamış. 2007 yılında ise köpek sevenler için bir çalışma yapmış. 200’ün üzerinde köpeğin atalarının nereden geldiğini tespit edip, bunları ülke ülke sınıflandırıp, çizmiş. Üstelik bu ilginç çalışmaları Etsy adlı sitede poster olarak da satıyor. Tabi Lili Chin’in tek takıntısı bizim sevimli dostlarımız değil. Yetenekli sanatçı benzer bir çalışmayı daha az sayıda olsa da kediler üzerine de gerçekleştirmiş. Ama bu yazıda ben şimdilik bu çalışmaya yer vermeyeceğim.

Bölge Bölge Sevimli Dostlarımız Köpekler

1) Ruslar

Rus Köpekler

2) Latin Amerikalılar

Latin Amerikalı Köpekler

3) Kanadalılar

Kanadalı Köpekler

4) İskoçlar

İskoç Köpekler

5) İrlandalılar

İrlandalı Köpekler

6) İngilizler

İngiliz Köpekler

7) Hollandalılar

Hollandalı Köpekler

8) Gallerliler

Gallerli Köpekler

9) Fransızlar

Fransız Köpekler

10) Belçikalılar

Belçikalı Köpekler

11) Avusturalyalılar

Avustralyalı Köpekler

12) Asyalılar

Asyalı Köpekler

13) Amerikalılar

Amerikalı Köpekler

14) Almanlar

Alman Köpekleri

15) Akdenizliler

Akdenizli Köpekler

Lili Chin’in tüm çalışmalarını burada paylaşmam pek doğru olmazdı. Bu yüzden çalışmanın geri kalanını görmek istiyorsanız sanatçının sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 Resimlerin devamı ve çalışmanın detayları için :http://www.doggiedrawings.net/#!dow/c1ss9

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here