Ana sayfa Güncel Danimarka’daki Yeni Bisiklet Paylaşım Sistemi:Hayran Kalacaksınız

Danimarka’daki Yeni Bisiklet Paylaşım Sistemi:Hayran Kalacaksınız

3047
0

Zürihli mimar ve tasarımcı Rafael Schmidt geçen yıl Kopenhag’daki Uluslararası İklim Konferasnları’nda düzenlenen bir yarışmaya tasarladığı bisiklet paylaşım sistemi ile katılır. Kendisinin projesi geleceğin şehirlerinde bisikletin yerinin Avrupa’da ne denli önemsendiğini gösterir nitelikte.

New-Bike-Share-System_rafaa_1

Avrupa’da sağlıklı yaşam için birçok ülkede bisikletler ulaşımda ciddi bir rol oynuyor. Özellikle Hollanda’ya yolu düşenler bisikletlerin ulaşımdaki ağırlıklarını hayretle izliyor. Yıllar önce Fransız Les Echos gazetesinde okuduğum bir makalede de, eğer Fransa’daki kişi başına bisiklet kullanım oranını Hollanda’ya yaklaştırırlarsa, Fransa’nın sağlık harcamalarında ne kadar düşüş yaşanacağı üzerine bir analiz yayınlanmıştı. O zaman bisikletlerin haftasonu keyfinin ötesinde bir araç olduklarının farkına varmıştım.

New-Bike-Share-System_rafaa_4

Rafael Schmidt’in tasarladığı bisiklet paylaşım sisteminin olayı ne dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle bütün bisikletler wi-fi ve gps sistemleri ile donatılmış. Böylece kullanıcıların bisiklet kullanım alışkanlıklarına kadar çok geniş bir veriyi tutup analiz etmeyi planlıyor. Sistem bu bilgiler ışığında reaksiyon vermeyi hedefliyor. Ayrıca bu bisikletler birbirileri ile de iletişim halinde olacak. Tabi kişisel hayatın gizliliği konusu üzerinde biraz çalışılması gerekebilir.

Öte yandan Danimarka’da 2015 yılına kadar Danimarka’da 25 bin yeni bisikletin trafiğe çıkması öngörülüyor. Bu da yaklaşık 20 bin m2’lik bir bisiklet alanına ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. İşte Rafael Schmidt’in tasarımı burada da devreye giriyor. Görsel kirliliğe engel olmak için birbirinden ilginç bisiklet park alanları düşünülmüş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here