Ana sayfa Otomobil BMW Elektrikli i Serisi’ni Türkiye’de Ne Zaman ve Hangi Fiyata Satacak?

BMW Elektrikli i Serisi’ni Türkiye’de Ne Zaman ve Hangi Fiyata Satacak?

1294
0

Kuruluşunun 30. yılını kutlayan Borusan Otomotiv, merakla beklenen ve tüm dünyada büyük ilgi gören lüks elektrikli BMW i markasının BMW i3 ve BMW i8 modellerini Borusan Oto Ataşehir’in açılışında düzenlenen görkemli bir tanıtım etkinliğiyle Türkiye’de satışa sundu.

Borusan Oto Ataşehir Gamze Özçelik
Gamze Özçelik de BMW i8’i yakından inceleyenlerden biri idi

BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ian Robertson’ın da özel olarak katıldığı BMW i3 ve BMW i8 Türkiye tanıtım etkinliğinin ev sahipliğiniyse Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ve Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya yaptı. Yapılan etkinlikte ben de BMW’nin elektrikli otomobillerini daha yakından inceleme ve şirketin Ataşehir’de açtığı showroom’u gezme fırsatım oldu.

Amadeus Electro Violin Band
Amadeus Electro Violin Band

BMW elektrikli otomobillerini oldukça görkemli bir gecede, çok sayıda üst düzey davetlinin katılımı ile gerçekleştirdi. Davet, “Amadeus Electro Violin Band” ve “Uçan Davulcular” gibi renkli unsurlarla desteklendi.

Uçan Davulcular
Uçan Davulcular

BMW’nin Elektrikli Modelleri Türkiye’de

BMW birçok markadan farklı olarak mevcut modellerini elektrikli hale çevirmek yerine tamamen farklı elektrikli bir model gamını sıfırdan tasarladı. i Serisi adını verdiği bu otomobillerin şimdilik i3 ve i8 adında iki modeli bulunuyor Bundan 2 yıl önce Türkiye’de bu otomobillerin konsept versiyonlarının tanıtımında bulunmuştum. Geçtiğimiz hafta ise bu otomobillerin hayata geçmiş versiyonlarını görmek oldukça heyecan vericiydi. Bu modellerden BMW i3 bu yıl, BMW i8 ise gelecek yıl Türkiye’de satışa çıkıyor. BMW i8’in gelecek yıla kalmasında en önemli unsur ise aracın üretiminin dünya talebi için yeterli olmaması gösteriliyor. Ancak  Türkiye kotası dahilinde gelen az miktardaki BMW i8 modelini sadece test aracı olarak müşterilerin beğenisine sunacak olan Borusan Otomotiv, gelen siparişler sonrasında 2015 yılından itibaren ilk teslimatlara başlayacak.

BMW i3 Eylül İtibari ile Türkiye’de Satışa Çıktı

BMW i3, tamamen elektrikle çalışacak şekilde tasarlanmış bir otomobil. Eylül ayından itibaren 46 bin 100 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatı ve Türkiye’ye özel donanım paketiyle satışına başlanan BMW i3, uzay çağını andıran tasarım çizgileri (her ne kadar ben i8 kadar tasarımını beğenmesem de) ve karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilen yolcu hücresiyle dikkatleri üzerine topluyor.

BMW i3 Teknik Verileri ve Donanımı

bmw i3

BMW i3, 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayabiliyor. BMW i3’ün lityum iyon bataryası gündelik sürüşte 130 – 160 kilometre gibi bir menzili görebilmesine olanak verirken bu menzil, ECO PRO modunda 20 kilometre kadar ve ECO PRO+ modunda yine 20 kilometre daha yükselerek 200 km’ye varan bir menzile ulaşmasını sağlıyor. BMW i3’ün Türkiye donanım paketinde ise çok fonksiyonlu direksiyon, lastık basınç göstergesi, yağmur sensörü, otomatik klima, fren fonksiyonlu hız sabitleyici, LED teknolojili gündüz farları, navigasyon, uzaktan erişim hizmetleri, Türkçe ön panel, batarya sertifikası vb. donanımlar yer alıyor.

BMW i8’in Test Sürüşü ve Siparisleri 2014’te, Teslimatlar ise 2015’te

BMW”nin tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran elektrikli spor otomobili  BMW i8 ile ilgili ön siparişler Eylül ayı itibariyle alınmaya başlandı. Ülkemizde yaklaşık 180 bin Euro’luk başlangıç fiyatına sahip BMW i8’e yoğun talep ise satış tarihini 2015 yılbaşına çekti. Öncelikle Türkiye kotası dahilinde gelen az miktardaki BMW i8 modelini sadece test aracı olarak müşterilerin beğenisine sunacak olan Borusan Otomotiv, gelen siparişler sonrasında 2015 yılından itibaren ilk teslimatlara başlayacak.

BMW i8 Teknik Özellikleri ve Donanımı


1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkan BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. BMW i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. Silindir hacmi başına elde edilen 154 HP’lik motor gücü yüksek performanslı spor otomobil genlerini ortaya koyarken, bu değer aynı zamanda BMW Group tarafından elde edilen en yüksek değerlerden biri olmasıyla göze çarpıyor.

BMW i8’in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe COMFORT modunda 500 kilometrenin üzerinde olup ECO PRO modunda bu yüzde 20 oranında artırılabiliyor. BMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. Konvansiyonel camlara göre % 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da artırıyor.

2015 Yılı Sonunda Hedef 100 Ayrı Noktada 200 Şarj İstasyonu!

IMG-20140904-WA0044

Şirket şarj istasyonlarında BMW i markasının ChargeNow hizmetini devreye alıyor. Bunun için Türkiye’de  Eşarj ile birlikte çalışacak. Eşarj bir şarj operatörü olarak, Türkiye’deki şarj altyapısını kuruyor. Eşarj’ın halihazırda İstanbul’da kurulu 18 farklı noktada 36 şarj istasyonu bulunuyor. 2014 sonunda İstanbul’da 25 lokasyonda 50 şarj istasyonu büyüklüğüne ulaşmak istiyorlar. Bu da İstanbul şehir içinde yaklaşık 10-15 km’de bir bir tane şarj istasyonu bulunması anlamına geliyor. Bir çoğu da alışveriş merkezlerinin otoparklarında özel olarak ayrılmış park alanlarında kurulu.

Bunun yanında Borusan Otomotiv İstanbul’da farklı noktalara dağılmış 5 noktadaki yetkili satıcılarının tesislerine ve bir tane de Ankara’da hızlı şarj istasyonu kuracak. Bu şarj istasyonları ile otomobilinize 15 dakikada yaklaşık 100 km’lik şarj sağlayan bir altyapı sunuyor olacak. ChargeNow – Eşarj işbirliğinin 2015 yılı sonundaki planı 100 farklı noktada 200 tane şarj istasyonu kurmuş olmayı içeriyor. Bunun yanında sektörde bulunan diğer şarj orperatörleriyle de görüşüp tıpkı cep telefonlarının birbirini arayabilmesi gibi, onların da müşterilerimiz tarafından kullanılmasına olanak sağlayacak olan farklı roaming anlaşmaları geliştirmeyi hedefliyor. Bu oyuncuların da istasyonları düşünüldüğünde, toplam şarj istasyonu sayısı daha hızlı artıyor olacak.

Borusan Oto Ataşehir hizmete girdi!

Borusan Oto Ataşehir

Öte yandan gecede otomobiller kadar bu yıl faaliyete giren Borusan Oto Ataşehir’i de gezme fırsatım oldu. Burası Borusan’ın Avcılar ve İstinye Showroom’ları gibi bir vitrin mağaza. Almanya’daki BMW Showroom’ları gibi oldukça modern şekilde tasarlanmış. Dekorasyonu 8 ay süren 5 bin 330 metrekarelik çok katlı bir showroom burası. Aşağıda showroomda çektiğim detayları da görebilirsiniz.

borusan oto ataşehir bmw

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here