Ana sayfa Otomobil Arabasına Bütçesi Yetmeyenler İçin BMW Bisikletler

Arabasına Bütçesi Yetmeyenler İçin BMW Bisikletler

4205
0

Yıllar önce Fransızların Financial Times’i olan Les Echos’yu okurken bir makale çok ilgimi çekmişti. Bu makalede yazar Fransa’daki kişi başı bisiklet kullanımı ile Hollanda’yı kıyaslıyordu. Fransa’nın Hollanda’dan çok geride kaldığını dile getiren yazara göre bu rakamı Hollanda seviyelerine taşımanın Fransa ekonomisine de ciddi bir katkısı olacaktı. Çünkü bisiklet kullanımındaki ortalama artış, Fransız halkının sağlık düzeyinin gelişmesine böylece de sağlık harcamalarını azaltmasına neden olacaktı. Yazar kişi başı arttırılan her km’nin kaç milyon dolarlık bir getiri sağlayacağına kadar derin bir analiz yapmıştı.

Bisikletler gerçekten de toplum sağlığı anlamında çok önemli taşıtlar. Biz maalesef Türkiye’de bu konuya yeterince ehemmiyet veremiyoruz. Oysaki özellikle Hollanda’da bisikletler çok önemli bir ulaşım aracı. Amsterdam seyahatlerimde yoğun bisikletli trafiği beni gerçekten her zaman çok etkilemiştir.

Avrupa’nın diğer ülkelerinde de Hollanda seviyesindeki kadar olmasa da bisiklet kullanımına ciddi bir eğilim var. Doğal olarak mobilite dünyasının önemli oyuncuları olan otomobil üreticileri, bu pazarı da boş bırakmak istemiyor. Bu oyunculardan biri de Bavyeralı lüks otomobil üreticisi BMW.

BMW Bisikletler ve Tarihi

(DesignWork USA Kıdemli Tasarımcısı Evgueni Maslow)

Aslında Münih merkezli lüks otomobil üreticisi bisiklet üretiminde 60 yıllık bir maziye sahip. 1950’li yıllarda ilk defa aliminyumdan biri bisiklet yapar. Bu malzeme 30 yıl sonra sektörde popüler olacaktır. 60 yıldır bisiklet dünyasında premium bir kiteleye hitap eden BMW, 2014 bisiklet koleksiyonunu da tanıttı. Yeni koleksiyon 4 bisiklettten oluşuyor. Bunlar BMW Cruise Bike, M Bike’in yeni spor bir versiyonu, Cruise e-bike ve son olarak da BMW Trekking Bike. Bu dörtlüden Trekking Bike’in bir de All Mountain versiyonu bulunuyor. Bu bisikletlerin tasarımı Evgueni Maslow önderliğinde BMW’nin Amerika’daki tasarım ofisi DesignWork USA tarafından hayata geçirildi.

Bisikletlerin Almanya’daki Perakende Satış Fiyatları:

1) BMW Cruise Bike: 949.00 Euro

2) BMW Cruise M Bike: 1,099.00 Euro

3) BMW Trekking Bike: 1,149.00 Euro

4) All Mountain: 2,995.00 Euro

5) BMW Cruise e-Bike: 2,799.00 Euro

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here