Bloomberg Businessweek Türkiye otomotiv editörü iken BMW 5.28 XDrive’i İstanbul’da test etme imkanım oldu. Otomobil bende yaklaşık dört gün boyunca kaldı. Bu süre zarfında İstanbul trafiğinde, geç saatlerde otobanda çeşitli şartlarda otomobili deneme imkanım oldu. Açıkçası otomobili ileri sürüş teknikleri doğrultusunda sınırlarına kadar deneyecek sürüş becerisine sahibim diyemeyeceğim. Ben sadece ortalama bir insandan çok daha fazla sayıda otomobili test etme imkanı olmuş birisi olarak, bu otomobiller arasındaki farkları ortalama bilgiye sahip son kullanıcı bakış açısı ile gözlemleyebildiğimi düşünüyorum. Bu doğrultuda da BMW 5.28 XDrive ile ilgili yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Ne Test Ettik? BMW 5.28i XDrive
Özelliği Ne? BMW’nin lüks segmentte rakiplerine göre en kuvvetli olduğu segmentteki performans modeli
Gücünü Nereden Alıyor? 2 litre benzinli 245 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 6,5 saniyede ulaşıyor

Alternatifleri Neler? Mercedes E serisi ve Audi A6
Nesini Sevdik? Ruh halinize ve ihtiyacınıza göre 4 farklı sürüş modunda otomobil dört ayrı kişilik kazanıyor
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Bu seviyede lüks bir otomobilde bazı orta sınıf otomobillerde bile opsiyonel olarak sunulan bazı teknolojik oyuncakların standart olarak sunulmasını beklerdik
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 9,2 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5,7 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 7 litre

BMW 5 .28 XDrive İzlenimleri

“Bir otomobil dinamik bir görüntüye sahip değilse, sürüşünün dinamik olduğuna nasıl inanabiliriz?” diyor BMW Group Tasarım Başkanı Adrian van Hooydonk BMW 5 serisini tanımlarken. Otomobil oldukça dinamik bir tasarıma sahip. Segmentinin de en kaslı tasarımlarından biri. Belki de bu yüzden BMW bu segmentte rakiplerine göre bir adım öne çıkıyor.

Otomobilin içi ise klasik bir BMW tasarımına sahip. Oldukça güzel ve rafine bir tasarım. Hem sürücü hem de yolcular için oldukça konforlu. Ancak bu otomobili kullanırken çoğu zaman arkadaşlarınız arkaya geçerek size şöför muamelesi yapmaya kalkabilir. Bu duruma hazırlıklı olun.

BMW 5.28i tahmininizin aksine 5.20 ile aynı 2 litre motordan güç alıyor. Ancak bu motor 5.20i’den farklı olarak 184 değil 245 beygir güce sahip. Aracın 4 farklı sürüş modu sayesinde ise otomobil dört farklı karaktere bürünebiliyor.

Not: Bu yazı 20 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır.

BMW 5.28 xDrive Kış Testi Videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz