Ana sayfa Güncel Avrupalı ve Türk Turistler Bu Yaz Tatilde Nerede Olacak?

Avrupalı ve Türk Turistler Bu Yaz Tatilde Nerede Olacak?

2891
0

ICF Airports Antalya havalimani

2013’te ekonomik gerekçelerle tatil planlarını erteleyen Türkler, bu yıl bol bol seyahat etmeye kararlı. Türklerin 2014’te hem dış hem iç destinasyonlara daha fazla seyahat edeceklerini belirtiyor. 2014’te kendi ülkesinde yaz tatilini geçirmek istediğini açıklayanlar arasında en yüksek oran Fransa’da. Fransa’yı İspanya, Almanya, Birleşik Krallık ve Ukrayna takip ediyor.

Tourist_Stall_Trafalgar_Square_London_-_May_2009

Avrupalılar arasında kendi ülkelerinde tatil yapma yatkınlığı giderek artıyor. 2014 yaz döneminde iç turizmi değerlendireceğini söyleyen Avrupalıların sayısı 2013’teki rakamlara göre %114 artış göstermiş durumda. Türkiye’nin de içinde bulunduğu araştırmada toplam 1,14 milyar seyahatin gerçekleşeceği öngörülüyor. Bu yaz tatilciler yurt dışına seyahat etmek yerine kendi ülkelerinde turizm ekonomisine katkı sağlayacak.

Türkiye, 2014 yazında da Avrupalı turistlerin tercih ettiği ülkeler arasında yükselişini sürdürüyor

hamamonu567

Ülkemize gerçekleşmesini beklediğimiz turist akınında başı çeken ilk iki ülke Almanya ve Rusya. Turizm Bakanlığı’nın 2013’teki yabancı turist sayılarıyla karşılaştırıldığında; 2014’te %2,2 artışla 5,15 milyon turistle Almanya birinci sırayı alacak. Rusya’dan geçen yıla nazaran %7,2 artışla 4,57 milyon turist ülkemizi ziyaret edecek. Bunun karşılığında Türkler de 2014’te en fazla Almanya’ya ardından Rusya’ya seyahat edeceklerini belirtiyorlar. 2014 yaz döneminde Türkiye’yi tercih eden diğer ülkeler arasında 2,61 milyon turistle İngiltere’de %4,2 oranında bir artış söz konusu. Fransız turistler ise geçen yıla oranla %3,3 artışla 1,08 milyon ziyaret gerçekleştirecek. Türkiye’ye turist akınında en büyük değişimi yakalayan ülke ise Hırvatistan. Geçen yıla oranla %13,9 oranında artışla Hırvatlar Türkiye’yi 2014’te gözde bir yaz tatili mekanı olarak görüyor.

tatilcom_gorsel_4

Turist olarak en çok ağırlayacağımız Almanlar ve Ruslar söz konusu olduğunda, Türkiye’ye rakip olan seyahat destinasyonları arasında kendi komşuları başı çekiyor. Almanlar; Avusturya, İspanya, İtalya ve Fransa’yı Türkiye’den daha çok ziyaret ederken, Ruslar, Ukrayna ve Finlandiya’yı Türkiye’ye tercih ediyor. Ekonomik kriz sebebiyle, yurt dışına seyahatlerin %85 daralmayla dramatik şekilde azalacağı öngörülen Yunanistan’ın bu yaz seyahat için tercih edeceği iki ülke ise sırasıyla Türkiye ve Bulgaristan oldu.

Greece-Honeymoon

2013’te Tatil Yapamayan Türkler 2014’te Seyahate Doyacak
Avrupa Komisyonu’nun bu yıl başında düzenlediği Flash Eurobarometer araştırmasına göre 2013’te Türklerin %47’si seyahat yapmazken, %44 en az bir kez iç veya dış yolculuğa çıktı. Tatile çıkmayan Türklerin %38’i en büyük gerekçelerinin ekonomik durum olduğunu belirtti.

tatilcom_gorsel_3

Euromonitor International’ın araştırmasına göre 2014’te bu durum değişecek. Yayımlanan öngörülere göre 2014’te 22,9 milyon adet yurt içi seyahat gerçekleşmesi bekleniyor. Geçen yıla göre iç turizm yapan tatilciler %6,3 oranında artıyor. Yurt dışına turizm amaçlı gerçekleşecek seyahatlerin geçen yıla göre %5,5 artacağı hesaplanıyor. 2014 içinde yurt dışına 10,2 milyon adet iş seyahati gerçekleşeceği öngörülüyor. Geçen yıla göre yurt dışı iş seyahatlerinde de %8,9 artış söz konusu. Türklerin iş ve turizm seyahatleri için en çok yolculuk yapacağı ülkeler arasında Almanya’ya seyahatle geçen seneye göre %5,5 artış gösterecek. Rusya’ya geçen yıla göre %7,2 oranında daha fazla seyahat edeceğiz. Ayrıca İran’a seyahatler %5,2 artıyor. Geçen yıla göre tatilciler özellikle Yunanistan ve İtalya’ya bu yıl daha fazla rağbet gösterecek. 2013’e göre Yunanistan yolculukları %26,1 oranında artarken, İtalya’yı tercih edenlerin sayısı %11,2 yükseliyor. Türkler hem tatil hem de iş seyahatlerinde kredi kartına güveniyor. 2012 verilerine göre; iç ve dış seyahatlerde Türkler %68,2 oranında harcamalarını kredi kartıyla yapıyor. %31,8 ise hâlâ nakit kullanmayı tercih ediyor.

Avrupalılar evlerinde mutlu

Picasso Malaga İspanya

Avrupa Komisyonu’nun Flash Eurobarometer araştırmasına göre:

  • Her beş Avrupalıdan ikisi 2013’te yaz tatilini kendi ülkesinde geçirdi.
  • Her beş Avrupalıdan sadece biri Avrupa Birliği dışındaki bir ülkede tatil yaptı.
  • Avrupalılar bilinirlik ve güvenliği tatil seçimlerinde önde tutuyor.
  • Ankete katılan Avrupalıların %56’sının arkadaşlarından ve akrabalarından aldıkları tavsiyeler tatil kararlarında etkili oluyor.
  • Güvenlik arayışı tatil yeri seçiminde de ön planda.
  • Avrupalıların %46’sı macera dolu seyahatler yerine 2013’te deniz ve güneş tatilini tercih etti.

2014 tatil trendlerini değerlendiren MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, “Doğal ve kültürel zenginlikleri nedeniyle ülkemiz, hem Avrupalı hem de yerli tatilcilerin birinci tercihi olmayı sürdürüyor. MasterCard olarak 2013’te gerçekleştirdiğimiz Hedef Şehirler Endeksi’nde İstanbul’un birçok dünya kentini geride bırakarak, turistler tarafından en çok tercih edilen altıncı şehir olduğunu paylaşmıştık. 2009-2013 yılları arasında gelen turist sayısının en hızlı artış gösterdiği şehir İstanbul oldu. Bu artışı sürdürebilirse İstanbul’un 2016’da Paris, New York ve Singapur’u geride bırakması mümkün görünüyor Ülkemiz açısından baktığımızda 2013’te hayal ettiği seyahatleri gerçekleştiremeyen vatandaşların da 2014’te dolu dolu bir yaz tatili dönemi yaşayacaklarına inanıyoruz” diyor.

Tatil İnfografiği

fik (1)tatil istatistikleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here