Ana sayfa Destinasyonlar Avrupa’nın Bittiği Yer Algarve’da Test Sürüşü

Avrupa’nın Bittiği Yer Algarve’da Test Sürüşü

1394
0

Lizbon’da (Lizbon notları için bu linki tıklayabilirsiniz)  geçen yorucu bir günün ardından sabah erken saatlerde Portekiz’in Antalya’sı olarak niteleyebileceğimiz Algarve için yola koyulduk.

Algarve’a Nasıl Gidilir?

Lizbon’dan Algarve’ye direk uçuş olmasına rağmen otobüs de bu mesafe için iyi bir alternatif olabilir. Havalimanında geçen saatler düşünüldüğünde üç saatlik bir otobüs yolculuğu çok da uzun sayılmaz.

Algarve 2

Algarve Hakkında

Algarve, Portekiz’in en güneyinde yer alan beş istatistikî bölgeden biri. Uzun bir dönem Endülüs hâkimiyetinde kalan bölgenin adı da Batı Endülüs anlamına gelen Garb el Endülüs’ten geliyor. Al Garb yıllar içinde deformasyon geçirerek Algarve’a dönüşmüş.

Gelirinin büyük bir kısmı turizmden gelen şehir zaten Portekiz’in de en turistik bölgesi. Bölge yılda 7 milyonu yabancı 3 milyonu da yerli olmak üzere yılda ortalama 10 milyon turisti ağırlıyor. Ancak yaşanan ekonomik kriz sonrasında şehrin sokaklarının eskiden olduğu kadar dolu olmadığı bir gerçek.

algarve

Algarve’da Goodyear Test Sürüşü

Algarve’deki ilk günümüze öğle yemeğinden sonra şehir içindeki test sürüşü ile başladık. Goodyear’ın Eagle F1 Asymmetric SUV lastikleri bulunan Range Rover Evoque’lar ile yaklaşık 76 kilometrelik bir test sürüşüne başladık.

Test sürüşü boyunca Evoque’lar ile birçok farklı yol şartlarından geçtik. Test etabı boyunca Algarve’nin daha kırsal bölgelerinde yol aldık. Otomobili toprak, çakıl ve bozuk yol şartlarının da olduğu bir etapta sınadık. Test boyunca otomobilin performansı oldukça iyiydi.

Algarve 7

İkinci Test Günü: Algarve Pisti

İlk günkü bu kısa test sürüşünün sonrasında ikinci gün asıl test etapları bizi bekliyordu. Sabah çok erkenden Portimao’da bulunan Algarve Pisti için yola koyulduk. Algarve Pisti hem hız hem de off road testlerinin bir arada yapılabileceği çok kapsamlı bir pist. Bu pistte yaptığımız testler dört aşamadan oluşuyordu.

Porsche’lerle Virajı Almak

İlk aşamada Goodyear Eagle F1 Asymmetric SUV lastikleri ile Pireli ve Continental markalı lastiklere sahip Porsche Cayenne’leri pistte deneme imkânımız oldu. Goodyear’lı Porsche Cayenne’ler ile iki, rakipleri ile de pistte bir tur attık. Algarve Pisti oldukça keskin virajlara sahip olan ve dönüşlerin son ana kadar belli olmayan çok ilginç bir pist. Pistin özellikle son anda fark ettiğiniz yokuşu piste ayrı bir heyecan katıyor. Bu pistte otomobil kullanmak oldukça keyifli.

Test sürüşleri esnasında keskin virajlardaki ani fren tepkilerimize Goodyear’lı araçların tepkisi oldukça iyiydi. Ancak diğer lastiklerle kıyaslayacak derecede bir değerlendirme yapmak bu tür pistlerde pek de kolay olmuyor. Çünkü pistte her bir attığınız turda pisti daha iyi tanıyor ve ona göre limitleri zorlayabiliyorsunuz.

algarve

Lastikler arasındaki gerçek farkı anlayabilmek için hassas ölçüm cihazları kullanmakta fayda var. İşte bu yüzden dolayı da ikinci etapta Volkswagen Tiguain markalı araçlarda Goodyear EfficientGrip SUV lastikleri ile Michelin ve Continental’lerin 100 km’den kuru ve ıslak zeminlerde kaç saniyede durdukları hassas cihazlarla ölçüldü. Bu testler iki defa yapıldı ve Goodyear’ın ölçümleri rakiplerine göre rakiplerinden ortalama üç saniye iyiydi.

Algarve 8

Arazi Etapları

Üçüncü ve dördüncü etaplarda ise asfalt yolları terk ederek lastiklerin performansını arazi şartlarında deneyimleme imkanımız oldu. Üçüncü etapta Goodyear Wrangler AT/SA lastikli Volkswagen Amarok’lar ile zorlu bir off road pistinde lastikleri deneyimledik. Dördüncü etapta ise çok daha zorlu bir etapta Goodyear Wrangler DuraTrac lastikli Land Rover Defender ve Discovery’ler ile usta pilotların yanına oturduk ve lastiklerin bu zorlu şartlardaki performansını gözlemledik. Özellikle dördüncü etaptaki çok dik açılı iniş ve çıkışlarda hatta dört lastiğin aynı anda yere temas etmediği anlarda bile aracın zerre kaymamasında aracın ve pilotun olduğu kadar lastiklerin de payı büyüktü.

Algarve Gezilecek Yerler

Bu yorucu dört etabın ardından geriye kalan kısa sürede ise Algarve’yi keşfe koyulduk. Algarve’ye gelip de Sagres ve Lagos’u görmeden dönmemek gerektiğini bu kısa gezisinde öğrendik.

Sagres Burnu

İlk durağımız Avrupa’nın en güneybatısındaki Sagres Burnu oldu. Sagres burnuna vardığınızda çıkmaz bir sokağa gelmişsiniz havasına kapılıyorsunuz. Burası da bir nevi Avrupa’nın çıkmaz sokağı. Ancak bu sokakta karşınıza duvar yerine kocaman bir okyanus çıkıyor. Neyse ki, burada yaşayanlar bu burna aynı bakış açısıyla bakmayıp tüm dünyaya buradan açılmışlar.

Sagres Portekiz’in yıllarca en önemli denizcilerinin yetiştiği bir yer. Portekiz Kralı I. John’un üçüncü çocuğu olan Henry The Navigator 1400’lü yıllarda Sagres’te çok önemli bir denizcilik okulu açmış ve buradan yetişen denizciler çok önemli keşifler yapmışlardır. Vasco de Gama yine buradan yetişen denizcilerden ilk akla gelenidir.

Lagos

Sagres’ten sonraki durağımız ise Lagos oldu. Sagres Burnu’nun 35 km doğusunda yer alan bu küçük balıkçı kasabası küçük dar sokakları, hoş kafeleri ile görülmeye değer bir yer. Lagos hem Emevi hem de Portekiz’in izlerini bir arada taşıyan hoş bir destinasyon.

Algarve Plajları

Öte yandan Algarve’ye gelip de bölgedeki plajlardan istifade etmemek olmaz. Her ne kadar biz test sürüşleri nedeniyle gündüz vakitlerinde bu plajlara uzaktan bakınmakla yetinmek durumunda kalsak da. Algarve’nin birçok bölgesinde kolaylıkla uzun kumsallar bulmak mümkün. Burada tek sıkıntı iç denizlere alışık olanlar için okyanusun hırçın dalgalarıyma mücadele etmenin çok kolay olmaması. Bir de gel gitlere dikkat etmek gerekiyor. Ancak yine de bu eşsiz plajlar, tüm sert dalgalara rağmen yüzülmeye değer.

Algarve Fotoğrafları

algarve algarve        

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here