Ana sayfa Otomobil Audi Showroom’larına Sanal Gözlük Geliyor

Audi Showroom’larına Sanal Gözlük Geliyor

1189
0

Son yıllarda Google’un gözlüğü Google Glass çok konuşulur oldu. Yakında akıllı telefonların birçok işlevi bu gözlüklere geçebilir. Hatta çok daha fazlası da. Ancak Google akıllı gözlük işinde yanlız değil. Birçok teknoloji firması bu konuda ciddi olarak çalışıyor. Facebook da sadece bu alana girebilmek için Oculus’u 2 milyar dolar gibi bir rakama satın aldı. Bu gözlükler konusunda çalışan bir diğer şirket ise Alman otomobil üreticisi Audi. Şirket VR Experince adını verdiği sanal gözlükleri bu yıl Detroit otomobil fuarında duyurdu.

Şirketin geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde Audi’nin tüm model ailesi sanal dünyada 3 boyutlu şekilde incelenebiliyor. Kullanıcılar, motor sesinden, kapı kapanma sesine hatta iç konfora ve sürüş rahatlığına kadar Audi’ler ile ilgili her detayı bu gözlük sayesinde tecrübe edebiliyor.

Audi VR Experience (Audi Sanal Gerçeklik Deneyimi), araç sahibi olmak isteyenlerin Audi dünyasını sanal gerçeklik ortamında 3 boyutlu olarak keşfetmesini ve deneyimlemesini sağlıyor. İlk kez Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan bu teknoloji, bir sanal gerçeklik gözlüğü ve kulaklıktan oluşuyor.

Audi VR Experience hareketi de algılıyor

Audi VR experience: das Autohaus im Aktenkoffer

Bu gözlüğü kullananlar özel yazılımı sayesinde, ilk olarak markanın tüm model ailesi içinde, binlerce renk, eğlence, iç tasarım ve motor seçenekleri içinde deneyimlemek veya incelemek istedikleri otomobili belirliyor. Sonrasında da 3 boyutlu olarak sanal gerçeklik ortamında aracı en ince ayrıntısına kadar inceleyebiliyorlar. Sanal gerçeklik gözlüğünün içindeki kamera sistemi ise, kullanıcının baş hareketlerini algılayarak, görüntüleri harekete adapte edebiliyor.

Audi VR Experience ile motoru bile inceleyebiliyorlar

Audi VR experience: das Autohaus im AktenkofferKullanıcılar, Audi VR Experience sayesinde sanal ortamda aracın içinde oturabiliyor, kaputu açarak motoru inceleyebiliyor hatta Bang & Olufsen ses sistemi ile aracın motor sesini, kapı kapanma sesini dinleyebiliyor. Seçtikleri aracın içinde müzik dinleme keyfinin de nasıl olacağını deneyimleyebiliyor.

Audi A.G, sanal gerçeklik gözlüğünü 2015 yılı içinde dünya genelinde seçilen pilot yetkili satıcılarda kullanmaya başlayabileceğini duyurdu. Ayrıca bu teknolojinin ileride bayiden dışarı çıkartılması da öngörülüyor. Böylece müşterinin bayiye gelmesindense bayiyi müşterinin ayağına götürmek de mümkün olacak. Bu gözlükler bir nevi mobil showroom hizmeti verilmesini sağlayacak.

Sonuçta bu gözlükler hiçbir zaman gerçek bir bayide otomobillere dokunmanın yerini alamasa da bayi açmanın maliyetleri düşünüldüğünde, daha az bayi ile çok daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here