Ana sayfa Ukrayna Atlasjet Ukrayna’da Ne Arıyor?

Atlasjet Ukrayna’da Ne Arıyor?

2541
0

atlasjet ukrayna

Geçtiğimiz Ukrayna’nın Lviv şehrinde herkes havalarda uçuyordu. Özellikle de Türk havacılık sektörünün köklü oyuncularından Atlasjet. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Ukrayna’da açtıkları yeni şirket Atlasjet Ukrayna’yı açtığını hem Türk hem de Ukrayna basını önünde duyurdu. Peki, Atlasjet ne oldu da buradan Atlasjet ile Ukrayna’ya sefer düzenlemek yerine Ukrayna’da ayrı bir şirket kurma ihtiyacı duydu? Aslında bu durumda THY’nin payı büyük desek yanlış olmaz.

Atlasjet Ukrayna General_Director_of_Lviv_Airport_Roman_Hontarev_Murat_Ersoy

Türk havacılık sektörü son yıllarda hem iç hem de dış pazarlarda hızlı bir büyüme içerisinde. Ancak hem içeride hem de dışarıdaki bu hızlı büyümeye devam edebilmek için slot bulmak gerekiyor. Peki nedir bu slot? Her havalimanının bir uçuş kapasitesi var. Doğal olarak bunun üzerine çıkılmıyor. İlk uçuş hakları yerli havayollarına veriliyor. Öncelikli olarak da bayrak THY, Air France, Lufthansa gibi bayrak taşıyıcılara. Yurtdışına da uçabilmek için yine karşı ülke ile bir anlaşma yapılıyor ve iki taraf birbilerine belli sayıda slot veriyor. Doğal olaral havacılık otoriteleri slotların büyük bir kısmını yine bayrak taşıyıcı havayollarına veriyor. Hal böyle olunca diğer havayolları ondan arta kalanlarla idare etmek zorunda kalıyor. Ancak bu arta kalan slotlar ne Pegasus hem de Atlasjet’e yetmemeye başladı. Nitekim, Pegasus Hava Yolları da geçtiğimiz yıl Kırgız Havayolu Şirketi Air Manas’ın ortağı olup onunla birlikte Kırgızistan’da Pegasus Asia’yı kurdu.

Atlasjet Ukrayna

Atlasjet de geçtiğimiz yıl Irak’ta Zagrosjet’i kurmuştu. Bu yıl da Pegasus Ukrayna’yı duyuran şirket, Ukrayna’nı yerel şirketi olduğu için bu ülkeden iç ve dış hat uçabilecek. İlk etapta 3 uçakla seferlerine başlayan Atlasjet Ukrayna her sene filosuna 5 ila 10 uçak ekleyerek filosunu genişletmeyi hedefliyor. Başlangıçta şirket 3 saat ve altındaki destinasyonlara uçuş yapacak. Sonrasında ise uzak destinasyonların da eklenmesi öngörülüyor. Ayrıca şirketin bünyesinde yer alan AIC Group Yatırım da Ukrayna’da bir yatırım şirketi kurdu. Grup bu yatırım şirketi aracılığı ile çok yakında turizm başta olmak üzere Ukrayna’da birçok gayrimenkul yatırımını da devreye sokmayı planlıyor. Böylece daha çok iç pazarda kuvvetli olan grup şirketi ETS Turu dış pazarlarda biraz daha güçlendirme imkanı da doğabilir.

Atlasjet Ukrayna

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here