Bloomberg Businessweek Türkiye Otomotiv editörü iken Opel Astra GTC’yi İstanbul’da test etme imkanım oldu. Otomobil bende yaklaşık 4 gün boyunca kaldı. Bu süre zarfında İstanbul trafiğinde, geç saatlerde otobanda çeşitli şartlarda otomobili deneme imkanım oldu. Açıkçası otomobili ileri sürüş teknikleri doğrultusunda sınırlarına kadar deneyecek sürüş becerisine sahibim diyemeyeceğim. Ben sadece ortalama bir insandan çok daha fazla sayıda otomobili test etme imkanı olmuş birisi olarak, bu otomobiller arasındaki farkları ortalama bilgiye sahip son kullanıcı bakış açısı ile gözlemleyebildiğimi düşünüyorum. Bu doğrultuda da Opel Astra GTC yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Astra GTC 1.4lt Turbo Ecotec 140 hp Hakkında

Ne Test Ettik? Opel Astra GTC 1.4lt Turbo Ecotec 140 hp
Özelliği Ne? Opel’in küçük spor otomobil segmentindeki yeni modeli
Gücünü Nereden Alıyor? 1,4 litre benzinli 140 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? Bu tür bir otomobile göre hızlanması yavaş. 100 km hıza 10,3 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Alfa Romeo Mito, Volkswagen Scirocco, Mini Cooper, Peugeot RCZ
Nesini Sevdik? Otomobil tasarımı sayesinde çok daha pahalı otomobillerden fazla ilgi çekiyor
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Çok daha zengin multimedya oyuncaklar sunulabilirdi
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 9,1 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5,5 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 6,8 litre

Opel Astra GTC İzlenimimlerim

Her ne kadar satış adetleri çok fazla olmasa da spor otomobil segmentinde ciddi bir rekabet yaşanmaya başladı. Birçok otomobil üreticisi bu segmenti hacimden çok marka imajı için bir vitrin olarak görüyor. Bu yüzden dolayı da çok yakışıklı modeller tasarlayıp pazara sunuyorlar.

Opel Astra GTC de bu vizyonla tasarlanmış bir model. Opel son dönemde zaten tasarım anlamında çok yakışıklı modellere sahip bir marka. Ancak Astra GTC bu modellerin bile ötesine geçmiş bir tasarıma sahip. Otomobil, hiçbir Opel markalı otomobilin görmediği bir ilgi görüyor. Nazara inanan biriyseniz otomobilde bir nazar boncuğu bulundurmakta fayda var. Otomobilin iç tasarımı ise iyi ama dışı kadar iddialı değil. Aslında Yeni Astra’nın iç tasarımından pek de farklı değil.

Otomobilin sürücü koltuğuna oturduğunuzda ise performansının hızlanma anlamında beklentilerin altında kaldığı bir gerçek. Bu aracın yavaş olduğu anlamına gelmiyor. Ancak ondan çok daha hızlıları var. Söz konusu, otomobilin yol tutuşu olduğunda ise araç bu konuda oldukça iddialı. Yoldan çıkarmak için sizin özel efor sarf etmeniz gerekebilir.

Not: Bu yazı yaptığım test sonrası 4 Nisan 2012 tarihinde yazdığım izlenimlerimdir.

Astra GTC 1.4lt Turbo Ecotec 140  0-100km motor sesi 

Önceki İçerikMSC Fantasia (Gün 4) La Goulette Limanı
Sonraki İçerikSkoda Fabia RS 1,4 TSI 180 HP DSG Sürüş İzlenimi
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz