Ana sayfa ABD Türkiye’den Amerika Uçuşlarına Laptop Yasağı

Türkiye’den Amerika Uçuşlarına Laptop Yasağı

9024
3

Dünya genelinde hızla artan aşırı sağ eğilimler biz gezginlerin işini giderek zorlaştırıyor. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yeni Başkanı Donald Trump döneminde aldığı yeni tedbirlerle Amerika uçuşlarına olan ilgiyi düşüreceğe benziyor. Bugün açıklanan yeni bir karar ile ABD Orta Doğu’da Türkiye’nin de içinde yer aldığı 10 ülkeden gelen uçuşlarda kabin çantasında laptop taşınmasını yasakladı.

Amerikan İç Güvenlik Departmanı yasağın nedenini şöyle açıklıyor: “Aşırıcılar uçakları düşürmek için inovatif yöntemler arıyorlar. Bombalar, dizüstü bilgisayar, tablet, kamera, DVD oynatıcı ve elektronik oyunlar içine saklanabilir”.

Mevcut yasak 10 havalimanından ABD’ye sefer düzenleyen 9 havayolu şirketini etkileyecek.

ABD’ye Kabin Bagajında Telefondan Büyük Elektronik Cihaz Taşımanın Yasak Olduğu Havayolu Şirketleri

 1. Royal Jordanian
 2. Egypt Air
 3. Turkish Airlines
 4. Saudi Arabian Airlines
 5. Kuwait Airways
 6. Royal Air Maroc
 7. Qatar Airways
 8. Emirates
 9. Etihad Airways

Amerika Uçuşlarında Yasağın Etkilediği Havalimanları

 1. Muhammed 5 Havalimanı, Kazablanka, FAS
 2. Atatürk Havalimanı, İstanbul, TÜRKİYE
 3. Uluslararası Kaire Havalimanı, Kaire, MISIR
 4. Uluslararası Queen Allia Havalimanı, Umman, ÜRDÜN
 5. Uluslararası Kral Abdülaziz Havalimanı, Cidde, SUUDİ ARABİSTAN
 6. Uluslararası Kral Khalid Havalimanı, Riyad, SUUDİ ARABİSTAN
 7. Uluslararası Kuveyt Havlimanı, KUVEYT
 8. Uluslararası Hamad Havalimanı, Doha, KATAR
 9. Uluslararası Abu Dabi Havalimanı, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (BAE)
 10. Uluslararası Dubai Havalimanı, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (BAE)

ABD’nin Uçuş Sınırlaması Ne Zaman Başlıyor ve Kapsamı Ne?

BBC’nin haberine göre havayollarına 96 saat süre verilmiş. Yasak salı günü Türkiye saati ile 10:00’da (İngiltere saati ile (GMT+0) 7:00’de) başlayacak. Kabin çantasına mobil telefondan daha büyük bir elektronik cihazın konması yasak olacak. Akıllı telefonlara ise izin var. Fotoğraf makineleri ile ilgili bir ibare görmedim ancak akıllı telefondan büyük elektronik cihaz kapsamına girme ihtimali yüksek bence. Bu yasağın bitiş tarihin bitiş tarihi şuan için yok.

Türkiye de dahil Orta Doğu’daki belirlenen bu 8 ülkeden 9 havayolu şirketi ile Amerika’ya uçmak isteyenler, elektronik cihazlarını check in esnasında teslim ettikleri bavula koymaları gerekiyor. Tabi bu sırada yer hizmetleri tarafından çalınmasın diye dua edecekler. Benzer bir yasakta İngiltere’de hırsızlık oranlarında ciddi artış yaşanmıştı. Benim Fransa uçuşumda tavamın çalındığını düşünürsek tablet ve dizüstü bilgisayarlar çok ciddi risk taşıyor.

Yasak Nasıl Aşılır?

Ben bavula koymam kardeşim diyenler için ise Avrupa üzerinden aktarmalı ABD’ye uçarsanız böyle bir yasak söz konusu değil.

3 YORUMLAR

 1. Bilgisayarlar kırılınca parasını ödeyecekler mi? Ben bagaj sistemine bilgisayar emanet edemem doğrusu.

 2. Laptop vb. cihazlar özel bir kutu içinde muhafaza edilerek bagaja alınıyor… Ayrıca bu cihazları kullanmak isteyenler için de yeni bir uygulama başlatılmış durumda. Yani ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bi yolunu buluruz, Türk Hava Yolları’nın önünü kesme çabaları nafile 🙂 http://www.turkishairlines.com/tr-tr/kurumsal/basin-odasi/duyurular/duyuru/turk-hava-yollarindan-abd-ve-birlesik-krallika-ucacak-yolculari-icin-yeni-hizmet-uygulamasi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here