Ana sayfa Güncel 2014’te Tatil Planlarının Kesiştiği Rotalar: Alanya, Bodrum ve Kemer

2014’te Tatil Planlarının Kesiştiği Rotalar: Alanya, Bodrum ve Kemer

1481
0

Tatil.com’un arama trendleri ve arama hacimleri doğrultusunda hazırlanan araştırma, bu yıl Tatil.com’u tercih eden tatilcilerin yurt içinde en çok Alanya, Bodrum ve Kemer’i incelediğini gösteriyor. Elde edilen istatistiklere göre en çok arama hacmi ise, İstanbul ve Ankara’dan geliyor

2014 Tatil Tercihleri Haritası
2014 Tatil Tercihleri Haritası

Şirket, tatilcilerin yıl boyunca araştırdığı bölgeler doğrultusunda her ilden kendilerine gelen verileri derleyip ve tatilcilerin Türkiye çapında arama tercihlerini gösteren bir harita oluşturmuş. Bu verilere göre, bu yıl tatil lokasyonu olarak en çok Alanya arandı. Her mevsim kültürel etkinliklere ve çeşitli festivallere ev sahipliği yapan Alanya, fiyat aralığı geniş ve her bütçeye uygun farklı tatil alternatifleri sunması nedeniyle haritada ön plana çıkan en popüler tatil destinasyonlarından biri olarak listelendi. Alanya, Marmara Bölgesi’yle birlikte en çok Doğu Anadolu, Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden arama hacmi aldı. Alanya’nın bu denli aranmasında 2012 yılında devreye giren Gaziemir Havalimanı’nın da payı olabilir. İlçeye 45 km uzaklıkta yer alan bu havalimanı ulaşımı çok daha kolay bir hale getirdi. Zira Alanya her ne kadar Antalya Büyükşehir belediyesine bağlı olsa da şehir merkezinden 132 km uzaklıkta yer alıyor. Antalya Havalimanı’na gelen bir yolcunun Alanya’ya gelmesi pek de kolay olmuyor. Her kadar Gaziemir Havalimanı çok işlek bir havalimanı olmasa da, Alanya için doping etkisi yapmış olabilir ve yakın zamanda bu etki katlanarak da artabilir.

Gece hayatı ve plajlarıyla en sevilen tatil yörelerinden Bodrum ise, ağırlıklı olarak Trakya, Marmara ve Karadeniz bölgesinden arama hacmi almış. Bodrum son yıllarda özellikle İstanbul’daki beyaz yakalıların en favori tatil adreslerinden biri oluverdi. Maslak Levent hattında yer alan plazalarda çalışanlar  yazın Bodrum’a kavimler göçü gerçekleştiriyor desem abartmış olmam.

En çok Güneydoğu Anadolu bölgesinden arama hacmi alan Antalya’nın bir diğer ilçesi Kemer de, hem doğal zenginliklere hem de eğlence seçeneklerine sahip, yeşili ve maviyi bir arada bulunduran çevresindeki büyük illere hâkim konumu nedeniyle, bu yıl tatilciler tarafından en çok araştırılan destinasyonlardan biri oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here